Portugalia wznawia śledztwo w sprawie zaginięcia Madeleine McCann. Brytyjska dziewczynka zniknęła z hotelu w regionie Algarve w 2007 roku. Sprawa odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Ministerstwo spraw publicznych w Lizbonie ogłosiło, że decyzja o ponownym otwarciu śledztwa to efekt pracy policji śledczej, która zgromadziła nowy materiał dowodowy. Ze względu na dobro postępowania, resort nie zdradził jednak, o jakie dowody chodzi.

Madeleine McCann zniknęła z hotelowego apartamentu 7 maja 2007 roku wieczorem, kiedy jej rodzice jedli kolację w pobliskiej restauracji. Portugalska policja miała różne hipotezy: od porwania przez siatkę pedofilów po udział rodziców w zniknięciu dziewczynki. Choć sprawy nie udało się wyjaśnić, a śledztwo zostało w 2008 roku umorzone, w mediach regularnie pojawiają się nowe spekulacje i komentarze. Własne śledztwo wszczęła także brytyjska policja. Niedawno Scotland Yard ogłosił, że odkrył nowe, istotne wątki. Wspólnie z telewizją BBC stworzył film z rekonstrukcją wydarzeń, powstały także portrety pamięciowe osób, które mogły być zamieszane w tę sprawę. Medialne doniesienia wywołały ogromny odzew zwykłych ludzi, którzy przekazują funkcjonariuszom istotne ich zdaniem informacje.