Brytyjski Scotland uważa, że odkrył nowe, istotne wątki w zagadce zniknięcia 3-letniej Madeleine McCann podczas wakacji w Portugalii w 2007 roku. Brytyjska policja opracowała 25-minutową rekonstrukcję wydarzeń, którą dziś wieczorem (22.00 czasu warszawskiego) wyemituje telewizja BBC.

Program BBC "Crimewatch" już w przeszłości dokonał przełomów w wielu dochodzeniach. I tym razem Scotland Yard wiąże z nim duże nadzieje. Madeleine McCann zniknęła z hotelowego apartamentu 7 maja 2007 roku wieczorem, kiedy jej rodzice jedli obiad po drugiej stronie basenu. Po roku policja w Portugalii uznała sprawę za nie do rozwiązania.

Scotland Yard nie dał jednak za wygraną i 2 lata temu podjął przegląd wszystkich dowodów, tropów i poszlak. Prowadzący go inspektor Andy Redwood powiedział BBC: "Przede wszystkim próbowaliśmy wrócić do punktu zerowego, a potem poddać wszystko powtórnej analizie i ocenie, niczego z góry nie zakładając. Uważna, krytyczna analiza sekwencji wydarzeń miała kluczowe znaczenie."

Inspektor Redwood twierdzi, że ma teraz nowy pogląd na przebieg wypadków, choć nie wyjawia go przed emisją programu. Wystąpią w nim na żywo rodzice Madeleine, Gerry i Kate McCann, których początkowo uznano w Portugalii za podejrzanych. Scotland Yard przedstawi też portrety elektroniczne osób, które chce przesłuchać.

Program zostanie wyemitowany nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w Holandii i Niemczech.