Komisarz Unii Europejskiej do spraw rozszerzenia oczekuje, że Julia Tymoszenko wyjedzie do Niemiec na leczenie przed końcem listopada. Właśnie wtedy odbędzie się szczyt Unii Europejskiej kluczowy dla ukraińskiej umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Komisarz Stefan Fuele powiedział dziennikarzom, że oczekuje, iż ukraińska władze zgodzą się, aby była premier udała się do Niemiec na leczenie kręgosłupa. Tymoszenko przebywa obecnie w więzieniu, gdzie odsiaduje wyrok siedmiu lat za nadużycia przy zakupie gazu ziemnego z Rosji.

Sprawa uwolnienia Julii Tymoszenko jest główną przeszkodą w podpisaniu umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Ma to nastąpić właśnie na listopadowym szczycie w Wilnie 28-29 listopada.

Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, mają dziś po południu w Brukseli , przedstawić raport ze swojej misji. Nie będzie w nim - jak wynika z informacji Polskiego Radia - przełomowych wniosków i misja Kwaśniewskiego i Coxa zostanie przedłużona.