Julia Tymoszenko zgodziła się na leczenie w Niemczech. Przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego, Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski, zwrócili się do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawienie byłej premier.

Adwokat Julii Tymoszenko, Serhij Własenko powiedział, że przedstawiciele misji Parlamentu Europejskiego upoważnili go do przekazania informacji o tym, że zwrócili się o ułaskawienie jego klientki. Jednocześnie prawnik odczytał oświadczenie byłej premier, że wczoraj Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski przekazali jej oficjalną propozycję leczenia w Niemczech. Julia Tymoszenko napisała, że przyjmuje ją ze względu na to, iż takie rozwiązanie sprawy pozwoli na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Dodała że nie ma zamiaru prosić o azyl polityczny za granicą, a po leczeniu wróci na Ukrainę, "aby kontynuować walkę".

Julia Tymoszenko została aresztowana w sierpniu 2011 roku, a kilka miesięcy później została skazana na karę 7 lat pozbawienia wolności za naruszenia proceduralne podczas podpisywania umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Od maja 2012 roku Julia Tymoszenko przebywa w szpitalu w Charkowie, gdzie leczy chorobę kręgosłupa.

Rozwiązanie sprawy byłej premier to jeden z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską, podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, w Wilnie.