Hanna Gronkiewicz-Waltz na antenie radiowej Trójki była pytana m.in. o wczorajsze podtopienia w Warszawie. Prezydent stolicy stwierdziła, obfite deszcze wiążą się ze zmianą klimatu i "do nawałnic trzeba się przyzwyczaić, a nie pomstować na nie".

Klimat się zmienia, trzeba przyzwyczaić się do ulewnych deszczy - tak prezydent Warszawy komentuje wczorajszy chaos komunikacyjny w stolicy. Po przejściu ulew woda wdarła się na kilka kluczowych arterii Warszawy. Na niektórych odcinkach całkowicie zamknięto ruch.

W radiowej Trójce Hanna Gronkiewicz - Waltz, pytana o te utrudnienia, oświadczyła, że na zmiany klimatyczne nie powinno się pomstować. Zwróciła uwagę, że i w Budapeszcie, i w Pradze pogoda jest podobna. "W związku ze zmianą klimatu mamy takie nawałnice, których jeszcze kilka lat wcześniej nie było" - mówiła prezydent Warszawy.

Przebudowa Trasy Toruńskiej ma ruszyć jeszcze w tym roku - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz. .Prezydent Warszawy przypomniała, że trasa AK powstała w latach 80-tych i nie jest "przygotowana" na sytuacje kryzysowe, takie jak podtopienia i powodzie. W związku z tym ruszy także przebudowa systemu odwadniania trasy - zapowiedziała.

Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała także, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przygotowuje przetarg na budowę kolektora "Burakowski-Bis", który zwiększy przepustowość kanalizacji w północnych rejonach Warszawy. Ponadto trwaj prace pryz Kolektorze "W" w dzielnicy Wawer, który również odciąży kanały burzowe. "Inwestycje przynoszą konkretne efekty" - powiedziała prezydent i jako przykład podała szybkie odwadnianie ulicy Dźwigowej, która wcześniej była regularnie zalewana podczas opadów deszczu.

Gronkiewicz-Walt przypomniała także, że miasto wciąż zabezpiecza się przed ewentualnymi podtopieniami. Od 2010 roku Warszawa zainwestowała 40 milionów złotych na ochronę przeciwpowodziową.

Na konferencji prasowej, Wojciech Łągiewka z Państwowej Straży Pożarnej dodał, że podczas wczorajszej ulewy służby interweniowały niemal 300 razy. Wielu strażaków wciąż pracuje przy usuwaniu skutków wczorajszych intensywnych opadów deszczu.

Wczoraj deszcz zalał część warszawskiej Trasy Toruńskiej na odcinku przy ulicy Mickiewicza oraz Wisłostradę na całej szerokości jezdni - pod Mostem Gdańskim. W stolicy woda wdarła się na kilka kluczowych arterii miasta. W tych miejscach policja musiała ograniczyć ruch. W wodzie zostało zatopionych około 20 samochodów. Pasażerów ewakuowali strażacy, jedna z osób stała na dachu, czekając na pomoc. Od Marek utworzył się ogromny korek.

Skutki nawałnicy odczuło także warszawskie metro. Zalana została stacja Dworzec Gdański, woda znalazła się również na torach przy stacji Plac Wilsona. Ze względów bezpieczeństwa wyłączono ruch na linii Świętokrzyska - Słodowiec.