SMG/KRC MillwardBrown na zlecenie "Newsweeka" zapytał Polaków, co sądzą o premierze Donaldzie Tusku, czy boją się powrotu PiS do władzy i czy chcieliby przyśpieszonych wyborów. Oto, czego dowiedzieli się ankieterzy.

Okazuje się, że Polacy zniechęcili się do Donald Tuska jako premiera tak bardzo, że na stanowisku szefa rządu widziałoby go ponownie zaledwie 17 proc. ankietowanych i jest to zaledwie o 1 punkt procentowy mniej niż Jarosława Kaczyńskiego. Co więcej, aż 58 proc. ankietowanych uznało Tuska za przywódcę wypalonego.

Sytuacja taka zaczyna być dla Platformy Obywatelskiej bardzo groźna, bowiem straciła ona także główną broń w starciu z PiS - strach przed ponownymi rządami partii Kaczyńskiego. Z sondażu wynika, że powrotu Jarosława Kaczyńskiego na fotel premiera obawia tylko 43 proc. badanych, a 50 proc. nie miałoby z tym problemu.

Być może właśnie zmęczenie rządami PO spowodowało, że 47 proc. Polaków chciałoby przyspieszonych wyborów - 43 proc. było przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Sondaż telefoniczny MillwardBrown został przeprowadzony dla „Newsweeka” 22-23 maja 2013 roku na reprezentatywnej grupie 1004 Polaków.