17 procent Polaków widzi w Donaldzie Tusku najlepszą osobę do sprawowania funkcji szefa rządu. - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Newsweeka przez SMG/KRC. 58 procent społeczeństwa uważa premiera za przywódcę wypalonego. 16 procent pytanych jako szefa rządu widziałoby Jarosława Kaczyńskiego.

Zdaniem posła Jacka Kurskiego z Solidarnej Polski te wyniki świadczą o tym, że społeczeństwo źle ocenia dokonania premiera i jego rządu i wystawia mu rachunek. "Pic, PR i socjotechnika, przestały działać" - mówi Kurski. Według posła, Tusk powinien przegrać wybory już w 2011 roku, ale wygrał, dlatego że rywalem był PiS, który uciekał przed debatą i popełniał błędy. Kurski zwraca uwagę, że wyniki sondażu świadczą też o tym, że PiS musi skończyć z monopolem na prawicy. Przekonuje, że PiS powinien mieć koalicjanta na prawicy, jeśli Jarosław Kaczyński ma marzyć o powrocie do władzy.

Europoseł Wojciech Olejniczak z SLD komentując wyniki sondażu zaznaczył, że Donald Tusk ma problemy zarówno w PO, jak i w społeczeństwie. Jego zdaniem Polacy odczuwają na co dzień skutki kryzysu i obwiniają za to Donalda Tuska. Olejniczak ma nadzieję, że alternatywą dla PO będzie SLD, a nie PiS.

Jacek Protasiewicz z Platformy Obywatelskiej mówi jednak, że mimo kryzysu dorobek rządu na tle dorobku innych krajów europejskich jest przyzwoity. Wyniki sondażu świadczą zaś o tym, że Polacy nie są zdecydowani czy mają nadal popierać PO - uważa poseł Protasiewicz. Argumentuje, że PiS-owi raczej nie przybywa zwolenników, a ci, którzy dotąd popierali PO, nie porzucili tej partii ostatecznie, ale wahają się, czy dalej ją popierać.

Według Jacka Sasina z PiS-u, premier Donald Tusk nic dzisiaj nie robi, by ten niekorzystny dla swoich rządów trend odwrócić. "Nie ma w tym głębszego pomysłu na Polskę. Zmiany personalne to nie jest sposób na to, by zaradzić bezrobociu lub katastrofie w służbie zdrowia - powiedział Sasin. Polityk spodziewa się dalszego spadku notowań premiera.

Sasin zaznaczył, że jest przekonany iż PiS ma duże szanse na zwycięstwo w przyszłych wyborach i jest na to przygotowane. We wszystkich najważniejszych dziedzinach ma konkretne propozycje ustawowe - zaznaczył Jacek Sasin.