Apostołem jedności i zgody dla Polski nazwał Benedykt XVI zmarłego wczoraj kardynała Józefa Glempa. Pełny tekst papieskiego telegramu kondolencyjnego po śmierci prymasa seniora drukuje na pierwszej stronie piątkowego wydania watykański dziennik “L'Osservatore Romano”.

Ilustracją do przekładu papieskiego telegramu jest kolorowa fotografia, przedstawiająca kardynała Józefa Glempa w towarzystwie Benedykta XVI. Watykaniści zwracają uwagę, że tak długi i bogaty w szczegóły telegram kondolencyjny papieża jest rzadkością i świadczy o szacunku, jakim darzył on zmarłego. Wewnątrz numeru watykańskiego dziennika zamieszczono szczegółowy życiorys prymasa seniora.

Odnotowano w nim, że obdarzając go 2 lutego 1983 roku godnością kardynalską, Jan Paweł II wyznaczył mu na kościół tytularny bazylikę Matki Bożej na Zatybrzu. Tam właśnie w sobotę wieczorem odprawiona zostanie msza za spokój jego duszy. Organizuje ją działająca przy tym kościele od końca lat 60. Wspólnota św. Idziego. Na wiadomość o śmierci swego kardynała-proboszcza, wydała ona dziś komunikat, w którym wspomina go „z wdzięcznością i miłością”.

Zapewniając, że łączy się w bólu z całym polskim Kościołem, rzymska wspólnota przypomina, że to z inicjatywy Prymasa Polski jej doroczne spotkanie „w duchu Asyżu”, w 1989 roku, w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbyło się w Warszawie.