Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywana świętem Trzech Króli. Kościół przypomina w tym dniu, że Bóg ukazuje się także poganom.

Ewangelia świętego Mateusza mówi, że do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, przyszli magowie. Szli ze wschodu, a prowadziła ich gwiazda. Bibliści do dziś spierają się o to, czy do Chrystusa przyszli magowie czy - jak twierdzono później - królowie. Nie to jest jednak najważniejsze - mówi liturgista ksiądz Józef Górzyński.Ważny jest przekaz.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową ksiądz Górzyński podkreśla, że najistotniejszym przesłaniem uroczystości jest fakt, że magowie rozpoznają w Jezusie Boga. Dziś w kościołach święci się kredę i kadzidło. Kredą wypisuje się na drzwiach domów inicjały trzech króli i aktualny rok. Pierwsi chrześcijanie ten napis interpretowali jednak inaczej.

Ksiądz Górzyński wyjaśnia, że pisano trzy pierwsze litery imion magów po łacinie: CMB.Ten skrót interpretowano natomiast: "Christus mansionem benedicat" to znaczy "Niech Chrystus błogosławi tym, którzy tu mieszkają". Trzej Królowie czczeni są między innymi jako patroni podróżnych, pielgrzymów i właścicieli gospód.

Uroczystość Objawienia Pańskiego od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy.