Były prezydent Nicolas Sarkozy jest w czwartek przesłuchiwany w Bordeaux w sprawie tzw. afery Bettencourt - podały media. Podejrzenia dotyczą nielegalnego finansowania kampanii prezydenckiej Sarkozy'ego w 2007 roku ze środków miliarderki Lilliane Bettencourt.

Sarkozy, który w maju br. po przegranych wyborach opuścił najwyższy urząd w państwie, przybył w czwartek rano do sądu w Bordeaux. W trakcie wielogodzinnego przesłuchania były szef państwa odpowiada na pytania dotyczące najgłośniejszej afery polityczno-biznesowej ostatnich lat we Francji.

Organy ścigania podejrzewają Sarkozy'ego, że wykorzystał podeszły wiek i zaburzenia pamięci najbogatszej Francuzki, współwłaścicielki L'Oreal, Lilliane Bettencourt, aby "wyłudzić" od niej pieniądze na swoją kampanię wyborczą.

Media przypuszczają, że Sarkozy'emu może być w czwartek postawiony formalny zarzut; nie wyklucza się jednak, że były szef państwa będzie występował po przesłuchaniu w charakterze tzw. "chronionego świadka" (w prawie francuskim - jest to status pośredni między oskarżonym a zwykłym świadkiem).

W lipcu tego roku śledczy przeszukali dom i biura Sarkozy'ego w ramach dochodzenia w tej samej sprawie.

Od ujawnienia przez media latem 2010 roku afery Bettencourt francuskie organy ścigania wszczęły już dochodzenie przeciw innym osobom, w tym współpracownikowi Sarkozy'ego, byłemu ministrowi pracy Ericowi Woerthowi.

Według francuskiej prasy, Woerth - jako ówczesny skarbnik partii byłego szefa państwa, UMP - miał otrzymać potajemnie w 2007 roku 150 tys. euro na kampanię wyborczą Sarkozy'ego od 85-letniej wówczas miliarderki. Podejrzenia te oparte są na zeznaniach byłej księgowej Lilliane Bettencourt.

Zarówno Woerth, jak i Sarkozy stanowczo zaprzeczają zarzutom o nielegalne finansowanie kampanii sprzed pięciu lat.

Sarkozy jest drugim - po Jacques'u Chiracu - francuskim byłym szefem państwa, który po złożeniu urzędu jest przesłuchiwany w sprawie karnej.