SLD i Ruch Palikota organizują wspólnie w sobotę w Sejmie spotkanie pod hasłem "Razem dla Europy, przeciw faszyzmowi". Spotkanie to odpowiedź na zajścia podczas niedzielnego Marszu Niepodległości w Warszawie.

"Organizujemy w sobotę wspólnie razem z Ruchem Palikota, spotkanie zatytułowane Za Europą, przeciw faszyzmowi, gdzie będą obecni liderzy: Leszek Miller i Janusz Palikot. Jest to oczywiście w kontekście Europy, ale również tego, co się działo w niedzielę w Warszawie" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Według rzecznika klubu RP Andrzeja Rozenka podczas konferencji odbędzie się dyskusja nt. wzmożonej aktywności ugrupowań nacjonalistycznych. "Wydaje mi się, że ostatnie wydarzenia z 11 listopada już drugi rok z kolei pokazały, że święto to zawłaszczyli narodowcy, nacjonaliści, a nawet faszyści, co zmusza nas do tego, by jakieś działania podjąć" - mówił PAP.

Cele spotkania są zatem dwa: manifestacja poparcia dla borykającej się z kryzysem i sporami wokół przyszłego unijnego budżetu, Europy oraz protest wobec stale rozwijających się, nie tylko w Polsce, skrajnie prawicowych sił.

Reklama

"Europa jest w trudnym momencie, niektóre kraje mają dość duże problemy, a my podczas sobotniej konferencji chcemy - z jednej strony bardzo mocno zasygnalizować, że jest teraz potrzeba takiej więzi europejskiej, mocnej, silnej Europy. Z drugiej zaś, chcemy też przypomnieć, że na naszym kontynencie w siłę rosną ruchy faszystowskie" - zaznaczył Joński.

Jak podkreślił - mimo wcześniejszych, ostrych sporów między SLD i Ruchem Palikota - są pewne sprawy, w których oba ugrupowania mogą współpracować. "Są pewne tematy, w których wypowiadamy się wspólnie, które nas łączą. Niewątpliwie jednymi z takich tematów są sprawy światopoglądowe, tematy historyczne i europejskie" - powiedział rzecznik Sojuszu.

Przypomniał, że w ostatnich dniach Ruch Palikota - podobnie jak SLD - głosował w Sejmie przeciwko uchwale upamiętniającej Narodowe Siły Zbrojne, a także krytykował niedzielne wydarzenia podczas Marszu Niepodległości, organizowanego przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską.

Nie wykluczył, że uczestnicy spotkania podpiszą wspólnie deklarację "Za Europą, przeciw faszyzmowi". Rozenek uważa, że uczestnicy spotkania przedstawią wspólną deklarację.

Spotkanie ma być otwarte dla każdego, kto podziela punkt widzenia SLD i RP. "Chcemy wystosować zaproszenia do wszystkich tych, którzy podobnie myślą, mają podobne spostrzeżenia po tych ostatnich dniach i chcieliby wraz z nami zamanifestować poparcie dla Europy i sprzeciw dla faszyzmu" - zaznaczył Joński.

Środowiska MW i ONR były wśród organizatorów Marszu Niepodległości, który w niedzielę po południu przeszedł ulicami Warszawy. Na początku marszu doszło do burd - na ul. Marszałkowskiej w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki; policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

Szef MW Robert Winnicki zapowiedział podczas niedzielnego marszu tworzenie "Ruchu Narodowego", którego celem byłoby "zorganizowanie narodu i obalenie republiki Okrągłego Stołu".