Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w poniedziałek, że do końca roku 2014 siły NATO zostaną wycofane z Afganistanu."Jesteśmy obecnie już w fazie przekazywania odpowiedzialności. Rok 2014 jest terminem wycofania" - powiedziała Merkel w mieście Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu, gdzie wizytowała niemiecki kontyngent dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

Kanclerz skorygowała w ten sposób swą wcześniejszą poniedziałkową wypowiedź, sugerującą możliwość opóźnienia terminu wycofania. Jak wtedy oświadczyła, w procesie pojednania z rebeliantami i talibami osiągnięto pewne postępy, ale nie dają one podstaw, by twierdzić, że wycofanie może nastąpić już teraz.

"Dlatego też nie mogę jeszcze powiedzieć, czy zrealizujemy to w latach 2013/14. Jest ku temu wola, chcemy to zrealizować i nad tym się pracuje" - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Powołując się na niemieckie koła rządowe agencja dpa zaznaczyła, że wcześniejsza wypowiedź Merkel służyła zwróceniu uwagi na wciąż istniejące problemy. Kanclerz nie jest jednak sceptyczna w kwestii terminu wycofania.

Z Mazar-i-Szarif Merkel zatelefonowała do prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, składając mu kondolencje w związku z zastrzeleniem przez amerykańskiego żołnierza w nocy z soboty na niedzielę 16 afgańskich cywilów, w tym dziewięciorga dzieci.

Według rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta, kanclerz zapewniła swego rozmówcę, że ISAF uczyni wszystko dla wyjaśnienia okoliczności tej tragedii.