Budowanie Solidarnej Polski odbywa się na zasadzie dobrowolności, nie chodzi o przeciąganie na siłę polityków z innych ugrupowań i samorządowców, ale zainteresowanie ludzi skupionych wokół prawicowych wartości - powiedziała w piątek posłanka SP Beata Kempa.

"Zaczynamy marsz Solidarnej Polski po zwycięstwo w następnych wyborach parlamentarnych" - powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej Kempa, która koordynuje powstawanie klubów SP w całym kraju.

"Nie będziemy zajmować się przeciąganiem na siłę samorządowców czy też osób związanych z innymi partiami politycznymi, ponieważ zamierzamy postawić na te osoby, które dobrowolnie chcą przystąpić do klubów SP" - zadeklarowała posłanka.

"To jest podstawowe przesłanie - trzeba się identyfikować z polską prawicą opartą na katolickiej nauce społecznej, na wartościach i tym wszystkim, co niesie za sobą dobro rodziny, pracy, wolności i bezpieczeństwa" - dodała.

Specjalny program dla Śląska

Równolegle z tworzeniem zrębów ugrupowania, wśród tzw. ziobrystów trwają rozmowy programowe. Będą prowadzone na forum rozpoczynających właśnie działalność klubów SP.

Za organizację struktur organizacji na Śląsku odpowiada Michał Wójcik - jedyny przedstawiciel SP w śląskim sejmiku. Jak poinformował, chęć przystąpienia do nowej formacji zgłasza mu wiele osób w całym regionie. Wójcik wyraził nadzieję, że w ciągu kilkunastu tygodni w SP uda się stworzyć specjalny program dla Śląska. W jego ocenie region ten w ostatnim czasie stał się "Polską B".

"Śląsk jest olbrzymią aglomeracją i zasługuje na to, żeby zawitało tutaj zrozumienie w Warszawy. Śląsk zasługuje na taką władzę w Warszawie, która zrozumie potrzeby tego potężnego i bardzo ważnego dla gospodarki regionu" - dodała Kempa.

Jedną z osób, które już przystąpiły do "ziobrystów", jest wiceprzewodniczący Rady Miasta w Sosnowcu Przemysław Wydra, który w ostatnich wyborach starał się o fotel prezydenta tego miasta. Podczas konferencji Wydra wyraził nadzieję, że w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie tradycyjnie wygrywa lewica, uda się zbudować silną formację prawicową.

Wewnętrzne badania wykazują poparcie 10-11%

W konferencji prasowej wziął także udział b. szef ABW Bogdan Święczkowski. Powołując się na "wewnętrzne badania" Święczkowski powiedział, że formacja jest popierana przez 10-11 proc. wyborców.

"Dopóty dopóki będzie istniał ruch społeczny SP, kluby SP, będę z całych sił wspierał te kluby, duszą i ciałem. Jeżeli już powstanie jakaś formacja polityczna, to tylko duchem, bo jako prokurator w stanie spoczynku nie mogę się angażować w żadną działalność polityczną, natomiast publiczną oczywiście tak" - zaznaczył Święczkowski.

W reakcji na wykluczenie z PiS europosłów Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego część nowo wybranych posłów i senatorów PiS, w tym Kempa, utworzyła klub parlamentarny SP. W konsekwencji Komitet Polityczny PiS podjął decyzję o wykluczeniu z partii członków klubu Solidarna Polska.

W październikowych wyborach do Sejmu pochodząca z Dolnego Śląska Kempa startowała jako liderka świętokrzyskiej listy PiS. Zdobyła najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów na posłów w województwie - ponad 70 tys.