W Brukseli warszawskie Muzeum Historii Polski prezentuje interaktywną wystawę o Solidarności i polskiej drodze do wolności i członkostwa w UE. Goście będą mogli przejść przez "drzwi cenzury" i obejrzeć komiks o Polsce lat 80., a dzieci obejrzeć "Bolka i Lolka".

Wystawa sprzyja wizerunkowi Polski w UE i nabiera szczególnej wagi w kontekście polskiej prezydencji - powiedział ambasador Polski w Belgii Sławomir Czarlewski. "Wspomnienie najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest ważne, żeby zrozumieć tę dziś już immanentną część UE. Ci, którzy mieszkają we Francji, Belgii, Niemczech wiedzą jak wiele jest stereotypów. Wystawa ma też wymiar pedagogiczny, bo jest zaadresowana do młodych ludzi" - powiedział w czwartek podczas uroczystości otwarcia wystawy Czarlewski.

Wystawę zatytułowaną "Droga do jedności: 1945-2004. Komunizm. Solidarność. Unia Europejska" będzie można odwiedzać do 28 października w brukselskim parku Cinquantenaire. Organizatorzy nawiązują do 30. rocznicy I Zjazdu NSZZ "Solidarność" i demokratycznej odezwy jego uczestników, a także do zbliżającej się 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Na wejściu zwiedzający otrzymują komiks

W namiocie, w którym została umieszczona ekspozycja, znajdziemy m.in. powiększone zdjęcia lidera Solidarności Lecha Wałęsy, ujęcia strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., a także fotografie papieża Jana Pawła II i jego pielgrzymek do Polski. Na wejściu zwiedzający otrzymują komiks autorstwa Marzeny Sowy i Sylvaina Savoia opowiadający o drodze Polski od komunistycznej dyktatury do demokracji i wstąpienia do UE.

Jak podkreślają organizatorzy, polska Solidarność zapoczątkowała zmiany, które doprowadziły do uwolnienia się Europy Wschodniej z komunistycznej dyktatury i podporządkowania Związkowi Sowieckiemu, a 2004 r. - rok wstąpienia do UE - był spełnieniem marzeń obywateli Polski i innych państw regionu.

Ponadto, ekspozycja ubarwiona jest infografikami a zwiedzaniu towarzyszy interaktywna gra. Żeby wziąć w niej udział, zwiedzający muszą pobrać przy wejściu "kartę pracy" z testem i odszukać informacje potrzebne do jego rozwiązania. Uczestnik m. in. przejdzie przez drzwi cenzury, sprawdzi na czym oszczędzano budując osiedla z wielkiej płyty i zagłosuje w wolnych wyborach 1989 r.

Bajki z czasu "Reksia" oraz "Bolka i Lolka"

W tym czasie dzieci będą mogły obejrzeć w minikinie bajki z tego czasu "Reksia" oraz "Bolka i Lolka". Organizatorzy mają nadzieję, że na wystawę wybiorą się uczniowie z belgijskich szkół.

Patronat honorowy nad wystawą objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.