Na esplanadzie pomiędzy budynkami Parlamentu Europejskiego została zainstalowana na stalowej konstrukcji 12-metrowa tęcza ze sztucznych kwiatów autorstwa Julity Wójcik. To element programu kulturalnego polskiej prezydencji.

"Tęcza to element programu kulturalnego polskiej prezydencji, realizowanego przez Instytut Polski w Brukseli oraz Instytut Adama Mickiewicza. Instalacja będzie widniała przed Parlamentem do końca listopada" - powiedziała PAP szefowa Instytutu Polskiego Beata Podgórska.

Praca Julity Wójcik miała premierę w Domu Pracy Twórczej w Wigrach podczas otwarcia wystawy "Flower Power" (siła kwiatów). Artystka użyła kwiatów jako rodzaju artystycznego medium, nawiązując do sztuki ekologicznej i wykorzystując symbolikę kwiatów oraz tęczy.

Artystka tłumaczy, że tęcza symbolizuje pomyślność w ważnym przedsięwzięciu. "W czasach starożytnych traktowano ją jako znak niebios. Grecy przyjmowali, że tęcza to uśmiech bogini Iris. Irlandczycy mawiają, że na końcu tęczy leży dzban złota. Indianie wierzą, że jest ona mostem pomiędzy życiem i śmiercią" - powiedziała Wójcik. Dodała, że w przeszłości kolory tęczy na flagach symbolizowały nową erę, nadzieję, przemiany socjalne, pokój na świecie; dziś tęcza kojarzona jest głównie jako symbol tolerancji.

"Niezależnie od przyjętych znaczeń dla każdego z nas tęcza na niebie jest zjawiskiem pozytywnym, budzącym ciepłe skojarzenia, zwiastującym pogodę. W Brukseli, gdzie pogoda jest pochmurna i deszczowa, potrzebna jest tęcza pojawiająca się zawsze wraz ze słońcem po deszczu" - podkreśliła Wójcik. "Takie pozytywne skojarzenia mogą być szczególnie przydatne w czasie, gdy Unia Europejska przeżywa trudności związane z kryzysem strefy euro" - zauważyła Podgórska.

W sumie w Brukseli na sześć miesięcy prezydencji zaplanowano blisko 60 projektów artystycznych. Zagraniczny program kulturalny będzie realizowany jednocześnie w 9 innych stolicach: w Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio. Daje to w sumie 400 wydarzeń kulturalnych w znanych galeriach, scenach, klubach i festiwalach. Od 5 do 9 października odbędzie się 5 pokazów "Opowieści afrykańskich według Szekspira" Krzysztofa Warlikowskiego w Theatre de la Place w Liege pod Brukselą.