Pełnomocnik zarządu świętokrzyskiego PiS posłanka Beata Kempa będzie liderką świętokrzyskiej listy partii w jesiennych wyborach do Sejmu. Na ostatnim, 32. miejscu listy znalazł się były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek".

Kempa, z którą w czwartek rozmawiała PAP, nie chciała podać nazwisk wszystkich osób, jakie z ramienia PiS będą starały się o mandat poselski w województwie świętokrzyskim.

Przyznała, że kolejne miejsca na liście zajmą pozostali świętokrzyscy posłowie ugrupowania: Jarosław Rusiecki z Ostrowca Świętokrzyskiego, Maria Zuba z Suchedniowa, Andrzej Bętkowski ze Skarżyska-Kamiennej, Krzysztof Lipiec ze Starachowic, Marek Kwitek z Sandomierza i Halina Olendzka z Kielc. Kempa nie określiła, które dokładnie miejsca - pomiędzy 2 a 7 - przypadną poszczególnym kandydatom.

O reelekcję nie będzie ubiegał się poseł Waldemar Wrona.

Na ostatniej pozycji listy znajdzie się emerytowany agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek". Kaczmarek jako funkcjonariusz CBA rozpracowywał m.in. oskarżoną o korupcję, byłą posłankę PO Beatę Sawicką.

Według informacji uzyskanych od Kempy, na start do Senatu zdecydowała się Beata Gosiewska

Kempa potwierdziła także, że jednym z kandydatów na posła będzie były kolarz, olimpijczyk z Barcelony i Sydney Zbigniew Piątek. Piątek był radnym w kieleckiej radzie miasta poprzedniej kadencji.

Na liście znalazło się 12 kobiet. Szefowa świętokrzyskiego PiS podkreśliła, że kandydaci reprezentują różne grupy społeczne. Wystartują samorządowcy, osoby związane z Ruchem im. Lecha Kaczyńskiego, przedstawiciel ludowego Stronnictwa "Piast" oraz osoby, które nie należą do PiS, ale startowały z list tego i innych ugrupowań w wyborach samorządowych.

Według informacji uzyskanych od Kempy, na start do Senatu zdecydowała się Beata Gosiewska - wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Przemysławie Gosiewskim. Wystartuje z okręgu północnego. W związku z decyzją Gosiewskiej, z ubiegania się o mandat senatorski zrezygnował - typowany wcześniej na kandydata w tym okręgu - radny sejmiku, były wicewojewoda i członek zarządu województwa Lech Janiszewski. Znalazł się on na liście kandydatów w wyborach do Sejmu.

W wyborach do Senatu z okręgu obejmującego południowo-zachodnie powiaty woj. świętokrzyskiego wystartuje czołowy działacz pierwszej Solidarności w Krakowie, były przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Mieczysław Gil. Z kolei Krzysztof Słoń - radny sejmiku, były przewodniczący rady Kielc - będzie kandydować z okręgu obejmującego Kielce i powiat kielecki.

Oficjalna lista kandydatów świętokrzyskiego PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych będzie zaprezentowana podczas konwencji partii w sobotę we Wrocławiu.