Były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek", ma - według nieoficjalnych informacji - szansę na mandat poselski. Były funkcjonariusz kandydował z ostatniego miejsca listy PiS w województwie świętokrzyskim.

Według danych PKW z 99,79 proc. protokołów obwodowych w wyborach do Sejmu w województwie świętokrzyskim zwyciężyło PiS, osiągając 31,92 proc. głosów. To oznacza, że ta partia zdobędzie co najmniej pięć, a prawdopodobnie sześć mandatów do Sejmu. Najwięcej głosów otrzymali: Beata Kempa, Jarosław Rusiecki, Krzysztof Lipiec, Maria Zuba i Andrzej Bętkowski.

Według wyliczeń PiS - jak poinformował PAP asystent Beaty Kempy Mariusz Łuszczek - partia ta uzyska sześć mandatów. To by oznaczało, że do Sejmu wejdzie także "agent Tomek", który ma szósty wynik listy PiS - głosowało na niego 4305 wyborców.

Kaczmarek ma 35 lat, pochodzi z Wrocławia, jest absolwentem socjologii.

Reklama

Na swojej stronie internetowej napisał, że od 2002 roku pracował jako agent pod przykryciem w Centralnym Biurze Śledczym. "Mogę śmiało powiedzieć, że wówczas moim domem stała się cała Polska. Kierowano mnie wszędzie tam, gdzie trzeba było zwalczać groźne mafie narkotykowe, handlarzy kobietami. W takich okolicznościach poznałem Kielce i Świętokrzyskie. Nie przesadzę, gdy powiem, iż znam bardzo dobrze problemy związane z bezpieczeństwem w tym regionie Polski" - napisał.

"Agent Tomek" obecnie jest emerytem

Od 2006 roku był natomiast funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Rozpracowywał m.in. oskarżoną o korupcję, byłą posłankę PO Beatę Sawicką. Przyczynił się także do zatrzymania podejrzanej o korupcję celebrytki Weroniki Marczuk - prokuratura umorzyła śledztwo w jej sprawie, z powodu braku znamion przestępstwa.

Po odejściu ze służby stał się bohaterem książki, uczestniczył w programach rozrywkowych, udzielał wywiadów.

Kaczmarek uważa się za idealistę. "Wszystko, co czyniłem, pracując w policji, CBA - niekiedy, narażając swoje życie - nakierowane było na dobro Polski. Nie wstydzę się swojego patriotyzmu, dumy z bycia Polakiem. Podziwiam Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, którzy już po 1945 roku walczyli o wyzwolenie Polski z komunistycznej niewoli. Ich determinacja, odwaga, honor są i zawsze pozostaną dla mnie wzorem" - napisał.

Obecnie jest emerytem. Nie należy do partii politycznej.