Jedynką olsztyńskiej listy został szef regionalnych struktur tej partii Jerzy Szmit. Na drugim miejscu znalazła się posłanka Iwona Arent.

Krajowe władze partii nie wyraziły zgody na powtórne kandydowanie posła Jerzego Gosiewskiego z Mrągowa. Jak dowiedziała się PAP w źródle zbliżonym do komitetu politycznego PiS, powodem takiej decyzji była "niesubordynacja w klubie poselskim".

Poseł został ukarany za to, że wbrew woli klubu zagłosował nad składem sejmowej komisji ochrony środowiska. W efekcie tej "samowoli" przepadła kandydatura popierana przez klub PiS, a sam Gosiewski został wiceprzewodniczącym komisji.

Według lokalnych działaczy, poseł był zaskoczony skreśleniem z listy wyborczej. Miał nadzieję, że "tamta sprawa poszła w niepamięć" i zostanie doceniony za pracowitość w Sejmie.

Większość spośród kandydatów na olsztyńskiej liście PiS do Sejmu to samorządowcy z powiatów

Jerzy Gosiewski nie odbierał w środę telefonów. Dzień wcześniej - proszony przez "Gazetę Olsztyńską" o skomentowanie informacji PAP, że nie ma go wśród kandydatów - odpowiedział: "Być może to prawda, ale ja o tym nic nie wiem".

O przyczynach, dla których na listach nie będzie kilku obecnych parlamentarzystów, mówił PAP we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Zawsze jest to jakiś bardzo konkretny powód, to znaczy, że ktoś w pewnym momencie uczynił coś, co go wyeliminowało, co jest już nie do zaakceptowania i wymaga co najmniej 4 lat przerwy" - stwierdził.

Według źródeł PAP w PiS na olsztyńskiej liście do Sejmu władze krajowe partii umieściły Jakuba Oparę - b. pracownika Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był on jednym z najbliższych współpracowników prezydenta, czekających 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku na przylot polskiego samolotu.

Większość spośród kandydatów na olsztyńskiej liście PiS do Sejmu to samorządowcy z powiatów - jest wśród nich radny z Pisza Jerzy Małecki oraz prezes regionalnej SKOK i jednocześnie radny w Szczytnie, Szczepan Olbryś. Z list PiS startuje również szefowa olsztyńskiej Akcji Katolickiej, publicystka Bożena Ulewicz i Andrzej Maciejewski, ekspert związany z Instytutem Sobieskiego.