Opolską listę kandydatów PiS do Sejmu otworzy prof. Jerzy Żyżyński. Drugi będzie obecny opolski poseł Sławomir Kłosowski. Komitet polityczny partii zatwierdził pierwszą piątkę kandydatów na opolskiej liście do Sejmu - powiedział w środę PAP Kłosowski.

Pojawienie się na pierwszym miejscu opolskiej listy kandydata spoza Opolszczyzny Kłosowski tłumaczy koniecznością wzmocnienia sejmowego klubu partii przez osoby mogące być ekspertami w różnych dziedzinach. "Biorąc pod uwagę, że w katastrofie smoleńskiej straciliśmy wielu wybitnych specjalistów, i tych ludzi nam brakuje, myślę, że te decyzje pozwolą odbudować grono ekspertów w Sejmie" - ocenił lider opolskiego PiS.

"Prezes (J. Kaczyński) nie ukrywał tego, i mówił przy okazji różnych spotkań, że jest potrzeba wzmocnienia partii pod względem eksperckim, zasilenia klubu parlamentarnego przez ekspertów, i tak jak zapowiadał, tak się stało. Będę robił wszystko, żeby razem z prof. Żyżyńskim mocno pociągnąć tę listę" - zapowiedział Kłosowski.

Jerzy Żyżyński to ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, specjalista w dziedzinie zarządzania, komentator ekonomiczny. Był ekspertem sejmowych komisji śledczych ds. prywatyzacji PZU oraz ds. prywatyzacji sektora bankowego, zasiadał w Radzie Społeczno-Gospodarczej przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych. Jest publicystą m.in. Radia Maryja i "Obywatela".

Trzecie miejsce na liście kandydatów zajmie b. posłanka PiS - Teresa Ceglecka-Zielonka, czwarte sekretarz partii w regionie Jan Chabraszewski, a piąta będzie opolska radna i kandydatka PiS na prezydenta Opola, Violetta Porowska. "Pozostałe miejsca, aż do pozycji 24 też są zapełnione, ale mamy pozwolenie na korekty, i osoby na liście mają jeszcze czas na przemyślenia i decyzje" - zaznaczył Kłosowski.

Na sejmowej liście opolskiego PiS nie ma obecnego posła tej partii, Jana Religi

Dodał, że opolskie PiS realnie liczy na utrzymanie stanu posiadania - czyli wprowadzenie do Sejmu trzech posłów. "Tego jesteśmy właściwie pewni, ale przy obecnym niezadowoleniu społeczeństwa z rządów Platformy i PSL liczymy, że jesteśmy w stanie osiągnąć cztery mandaty" - powiedział lider partii na Opolszczyźnie.

To nie pierwszy przypadek, kiedy centrala PiS umieszcza na pierwszym miejscu opolskiej listy kandydata spoza województwa. W poprzednich wyborach mandat z Opolszczyzny uzyskała Lena Dąbkowska-Cichocka (obecnie PJN), która wówczas pracowała w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na sejmowej liście opolskiego PiS nie ma obecnego posła tej partii, Jana Religi. "Dostał propozycje kandydowania na senatora, nie przyjął jej. Ja uwzględniałem jego osobę jako kandydata do Sejmu, komitet polityczny zdecydował, że jego miejsce jest w Senacie" - wyjaśnił Kłosowski.

W wyborach do Senatu opolskie PiS wystawi kandydatów we wszystkich trzech okręgach województwa. Z okręgu zachodniego wystartuje wielki orędownik jednomandatowych okręgów wyborczych, b. burmistrz Nysy, Janusz Sanocki, z Opola i powiatu opolskiego b. miejski radny Sławomir Brzeziński, z okręgu wschodniego b. dyrektor opolskiego oddziału PFRON, Zdzisław Krzysztofka.