Roman Szełemej, nowo wybrany prezydent Wałbrzycha, który w niedzielnych przedterminowych wyborach otrzymał ponad połowę głosów (23 812 głosów) podziękował w poniedziałek wałbrzyszanom za poparcie i obiecał ich nie zawieść.

"Przede wszystkim dziękuje wszystkim mieszkańcom za wysoką frekwencję, jaką zanotowały lokale wyborcze podczas niedzielnych wyborów" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Szełemej. Zauważył, że frekwencja jest tym cenniejsza, bowiem jesteśmy w środku wakacji i wiele osób przebywa na urlopie.

W niedzielę w Wałbrzychu odbyły się przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Przedterminowe wybory to wynik wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy, który pod koniec kwietnia zdecydował, że trzeba powtórzyć wybory, bo w ich trakcie dochodziło do korupcji wyborczej.

O fotel ubiegało się czterech kandydatów: pełniący obowiązki prezydenta Roman Szełemej, kandydat niezależny popierany przez PO (23 812 głosów), Patryk Wild ze Stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (8131 głosów), Mirosław Lubiński, kandydat niezależny popierany przez SLD (5503) i Kamil Zieliński z PiS (2008). Frekwencja wyniosła 40,42.

Sam Szełemej mówi o sobie, że przede wszystkim jest lekarzem-kardiologiem, doktorem nauk medycznych, który obecnie jest prezydentem Wałbrzycha, ale nie zamierza przystępować do żadnej partii i chce pozostać niezależny.

"Wałbrzyszanie mi zaufali, a ja nie chcę ich zawieść"

Dodał, że chciałby w Wałbrzychu wprowadzić ład i porządek, tak aby miasto przestało kojarzyć się z aferami. "Wałbrzyszanie mi zaufali, a ja nie chcę ich zawieść" - mówił Szełemej.

Szełemej swoją karierę zawodową zaczynał w Szpitalu Górniczym w Wałbrzychu w 1985 r. W 1999 r. został zastępcą ordynatora oddziału Internistyczno-Kardiologicznego w Szpitalu Górniczym w Wałbrzychu (obecnie Specjalistyczny Szpital im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu). Rok później został ordynatorem tego oddziału, a w 2002 r. dyrektorem tego szpitala.

Od 2003 r. był pełnomocnikiem marszałka woj. dolnośląskiego ds. konsolidacji szpitali wałbrzyskich, od 2005 r. do chwili obecnej - ordynatorem oddziału kardiologicznego. W 2008 r. został pełnomocnikiem zarządu województwa ds. polityki zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.