Stołeczna policja uruchamia specjalną infolinią, pod którą będzie można uzyskać informacje o utrudnieniach, które będą w stolicy w piątek i w sobotę, w związku ze szczytem państw Europy Środkowej i wizytą prezydenta USA Baracka Obamy.

"Pod numer (22) 60-38-038 można dzwonić od dzisiaj (czwartek), od godziny 14.30. Poprzez infolinię będzie można uzyskać informacje o bieżących zmianach organizacji w ruchu drogowym" - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński.

Choć największe utrudniania w ruchu spodziewane są w piątek i sobotę, pierwsze rozpoczną się już w czwartek po południu - m.in. na ulicy Żwirki i Wigury, którą będą przejeżdżać kolumny z przybywającymi na szczyt prezydentami.

Policjanci zapewniają, że będą robić wszystko, by utrudnia były jak najmniej dotkliwe, wiadomo jednak, że trasy przejazdów VIP-ów mogą być wyłączane nawet na trzy godziny przed takim przejazdem, a drogi dojazdowe do nich - na ok. pół godziny przed przejazdem. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa służby nie chcą podawać na razie szczegółów dotyczących godzin wyłączeń ulic.

Czasowe wyłączenia mają dotyczyć m.in. ul. Żwirki i Wigury (od lotniska do pomnika Lotnika), Trasy Łazienkowskiej (od pomnika Lotnika do placu na Rozdrożu), Traktu Królewskiego (od ul. Belwederskiej do Zamku Królewskiego, a całkowicie w przypadku odcinka od ronda de Gaulle'a do placu Zamkowego - od piątku do niedzieli), Alej Jerozolimskich (od ul. Chałubińskiego do ronda de Gaulle'a), ulic: Miodowej, Długiej, Bonifraterskiej, Świętojańskiej i Anielewicza.

Mieszkańcy Warszawy muszą być też przygotowani na zakazy parkowania zarówno wzdłuż wymienionych ulic, jak i w rejonie hoteli: Hyatt, Sheraton, Marriott oraz Pałacu Prezydenckiego, Zamku Królewskiego, placu Piłsudskiego i kancelarii premiera.

"Zalecamy, aby osoby poruszające się po lewobrzeżnej Warszawie, korzystały w tym czasie przede wszystkim z komunikacji miejskiej. Prosimy też o przestrzeganie wprowadzonych w tych dniach zmian organizacji ruchu, śledzenie bieżących komunikatów o utrudnieniach oraz stosowanie się do poleceń policjantów, strażników miejskich oraz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu" - dodał Karczyński.