Władze Warszawy apelują, by w piątek i sobotę, gdy w mieście przebywać będzie prezydent USA Barack Obama oraz ok. 20 innych prezydentów - mieszkańcy stolicy korzystali w miarę możliwości z pociągów, metra, a jadąc na lotnisko - ze specjalnej linii autobusowej.

W piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się szczyt państw Europy Środkowej. Zaproszono na niego 22 kraje; dotąd udział potwierdziło 19 przywódców, w tym m.in. Włoch, Niemiec, Ukrainy, państw bałtyckich oraz bałkańskich. W piątek wieczorem do Polski ma przylecieć prezydent USA Barack Obama.

Na piątek i sobotę zaplanowanych zostało też 11 zgromadzeń - zarówno pikiet, jak i manifestacji.

Mimo że największe utrudnienia spodziewane są 27 i 28 maja, pierwsze rozpoczną się już w czwartek po południu. Ma to związek z przyjazdami prezydentów na szczyt.

Od godziny 14.30 w czwartek działać będzie specjalna policyjna infolinia. Pod numerem: (22) 60-38-038 będzie można uzyskać informacje o bieżących zmianach organizacji w ruchu.

Jak poinformowała w czwartek Magdalena Łań z wydziału prasowego urzędu m.st. Warszawy, ze względu na przejazd VIP-ów zamykane będą czasowo m.in.: ulica Żwirki i Wigury (od lotniska im. Fryderyka Chopina do pomnika Lotnika), Trasa Łazienkowska (od pomnika Lotnika do placu na Rozdrożu), Trakt Królewski (od ul. Belwederskiej do Zamku Królewskiego, a całkowicie w przypadku odcinka od ronda de Gaulle'a do placu Zamkowego - od piątku do niedzieli), Al. Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego do ronda de Gaulle'a) oraz pl. Krasińskich i rejon skrzyżowania ul. Andersa i Anielewicza.

Parkować nie będzie można w okolicach hoteli, w których zatrzymają się prezydenci państw

Wzdłuż tych ulic nie będzie można też się zatrzymywać. Miasto poinformowało również, że trasy przejazdu VIP-ów mogą być wyłączone nawet do trzech godzin przed przejazdem, natomiast drogi poprzeczne do nich na ok. pół godziny przed przejazdem kolumny.

Parkować nie będzie można w okolicach hoteli, w których zatrzymają się prezydenci państw. Chodzi o hotel Hyatt, hotel Sheraton, hotel Marriott (w którym zatrzyma się prezydent USA) oraz Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, plac Piłsudskiego i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Nie będzie można też przechodzić w okolicy Zamku Królewskiego (wschodnia część placu Zamkowego) oraz Pałacu Prezydenckiego (obustronnie od ul. Ossolińskich do skweru Hoovera), jak również w rejonie trzech wymienionych hoteli.

W związku ze spodziewanym utrudnieniami komunikacyjnymi podjęto również decyzję, że bilety na komunikację miejską będą respektowane w pociągach Kolei Mazowieckich. Pociągami będzie można przejechać na odcinkach Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia.

Na te dni uruchomiono też specjalną linię autobusową "Z75", która będzie kursowała od przystanku Metro Wilanowska poprzez Aleję Wilanowską, ul. Puławską, Poleczki, Wirażową, Narkiewicza przez ul. Żwirki i Wigury. To ma zmniejszyć utrudnienia w ruchu na warszawskie lotnisko Okęcie.

Wojewoda mazowiecki zdecydował też, że już od czwartku na terenie Warszawy, w rejonach dróg dojazdowych do lotniska im. Fryderyka Chopina, Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz hoteli: Marriott, Sheraton, Hyatt i ronda de Gaulle'a, obowiązywać będzie zakaz przewożenia niebezpiecznych towarów.

27 i 28 maja w Warszawie ma się też odbyć 11 pikiet i zgromadzeń

"Zalecamy, aby osoby poruszające się po terenie lewobrzeżnej Warszawy korzystały w tym okresie przede wszystkim z usług komunikacji, a przede wszystkim: pociągów, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich" - zaznaczyła Łań. Władze Warszawy apelują też, by przestrzegać wprowadzonych w tym okresie zmian w organizacji ruchu oraz stosować się do poleceń policji, Straży Miejskiej oraz Biura Ochrony Rządu.

27 i 28 maja w Warszawie ma się też odbyć 11 pikiet i zgromadzeń. Największą z nich zaplanowano na sobotę - "Marsz Wyzwolenia Konopi". Zarejestrowany on został 2 tys. osób, a imprezy z nim związane zaplanowane są od godziny 10 do 22. Szczegółowe informacje na temat na stronie http://bezpieczna.um.warszawa.pl/imprezy-masowe/zgromadzenia.

Jak powiedziała PAP Łań, miasto poinformowało organizatorów wszystkich zgromadzeń, że może dojść do chwilowych przesunięć, jeśli chodzi o zaplanowane przez nich trasy przemarszu lub miejsca pikiet. Jak dodała, ma to związek m.in. z koniecznością zabezpieczenia przejazdów VIP-ów.

Jeśli chodzi natomiast o rejon np. Pałacu Prezydenckiego manifestacje będą mogły się odbywać, ale poza wydzielonym barierkami terenem.