Sąd Konstytucyjny Białorusi zacznie w czwartek rozpatrywanie wniosku parlamentu, który zwrócił się o opinię w sprawie zgodności polskiej ustawy O Karcie Polaka z prawem międzynarodowym - powiedział w środę PAP szef służby prasowej sądu Wasil Sielediewski.

"Sąd w czwartek planuje rozpatrzenie tej kwestii" - poinformował Sielediewski. Sąd nie określił jeszcze godziny posiedzenia.

23 lutego Izba Reprezentantów, niższa izba białoruskiego parlamentu, zwróciła się do Sądu Konstytucyjnego, aby ocenił zgodność polskiej ustawy "z ogólnie uznanymi zasadami i normami prawa międzynarodowego". Takie kompetencje, w odniesieniu do dokumentów przyjmowanych przez inne państwa lub organizacje międzynarodowe i dotyczących interesów Białorusi, daje sądowi dekret prezydencki z 2008 roku.

Białoruscy deputowani uważają, że polska ustawa jest niezgodna z "wieloma dokumentami międzynarodowymi", w tym z Paryską Kartą Nowej Europy, Dokumentem Spotkania Kopenhaskiego Konferencji w sprawie Ludzkiego Wymiaru KBWE oraz z traktatem o dobrym sąsiedztwie i współpracy, podpisanym przez Polskę i Białoruś w 1992 roku.

Inicjatywa deputowanych zbiegła się z krytyką Karty Polaka w oficjalnych mediach białoruskich.