Pomysł na „wynajem mężów” przywędrował do naszego kraju z zagranicy. Na świecie znaleźć można wiele firm świadczących podobne usługi. W wywiadzie udzielonym dla TVN Boscaro Massimiliano, właściciel warszawskiej firmy wynajmującej „mężów” twierdzi, że z pomysłem na taką działalność spotkał się pierwszy raz we Włoszech.

Co więcej, same usługi nie należą do wyjątkowych. Nowe jest jednak połączenie wszystkich drobnych usług pod jednym szyldem oraz ich nazwa, wywołująca wśród większości klientów uśmiech i dwuznaczne skojarzenia.

Usługi „mężów” są często tańsze niż wizyta specjalisty w danej dziedzinie, np. hydraulika czy elektryka. Jest to korzystne dla zamawiających, gdyż wiele domowych napraw nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wielkiej wiedzy technicznej. Potrzebny jest spryt i odrobina chęci, a te właśnie cechy są domeną „mężów do wynajęcia”. Z usług „mężów” korzystają nie tylko kobiety-singielki, osoby starsze czy niepełnosprawne.

Często do firm oferujących tego typu usługi zgłaszają się również mężczyźni, którzy z różnych powodów (np. braku czasu czy odpowiednich narzędzi) nie mogą własnoręcznie wykonać niezbędnych prac. Jak mówi Grzegorz Micyk, właściciel firmy Mąż do wynajęcia, panowie stanowią niemal połowę wszystkich klientów.

Oprócz usług świadczonych przez mężczyzn coraz częściej natrafić można na oferty pań. „Żona do wynajęcia” pomoże w pracach domowych, praniu, prasowaniu czy sprzątaniu. Na polskim rynku pojawiły się już pierwsze usługi tego typu i cieszą się one coraz większą popularnością.

Koszt wypożyczenia „męża” nie należy do wygórowanych. Ceny zależą od miasta, w którym wykonywana jest usługa. Czasami do wartości usługi doliczany jest koszt dojazdu do klienta. Przeciętna stawka za godzinę usługi waha się w granicach 40-70 zł i zależy od czynności wykonywanej przez pracownika.