Google uruchamia dzisiaj eBooks, nowy serwis oferujący kupno i czytanie książek w edycji cyfrowej. W przeciwieństwie do konkurencyjnych serwisów, takich jak Amazon Kindle i Barnes & Noble Nook, do czytania książek w eBooks nie potrzeba żadnego specjalnego urządzenia – wystarczy użyć jakiejkolwiek przeglądarki internetowej.

Istniejący serwis e-books Google’a, za pośrednictwem którego można uzyskać dostęp do wielu książek, zostanie zintegrowany z eBooks. W nowym serwisie znajdują się 3 miliony książek, a “setki tysięcy” spośród nich będzie można zakupić – podaje PCMag.com

Podczas przeglądania ofert w eBooks użytkownik będzie mógł zakupić je bezpośrednio od Google lub od jednego z partnerów firmy, w tym Powell’s i Alibris. Z różnych doniesień wynika, że internauta będzie mógł także ściągnąć kopię swoich książek do czytania poza siecią, ale Google nic o tym nie wspomina w swoim komunikacie. Wygląda również na to, że zrezygnowano z roboczej wersji serwisu – Google Editions.

Google wykorzystuje rozwiązania typu „cloud storage”

Google wykorzystuje rozwiązania typu „cloud storage”, umożliwiające dystrybutorom wdrożenie u swoich klientów systemu do magazynowania plików oraz scentralizowanego zarządzania zbiorami. Dzięki połączeniu z "jednostką centralną" użytkownicy mogą pracować w nawet bardzo wyrafinowanych programach bez potrzeby instalowania czegokolwiek na swoich komputerach, poza przeglądarką internetową.

Potentat w segmencie wyszukiwarek internetowych jest ekspertem w dziedzinie „cloud computing”, ale – jak podkreśla PCMag.com – równie istotna dla użytkowników będzie cena usługi. Pobieżny przegląd ofert Google’a sugeruje, że ceny są podobne, jak w konkurencyjnych serwisach Kindle i Nook.