W sobotę ulicami Warszawy po raz 13. przeszedł Marsz Różowej Wstążki. W ramach akcji propagującej profilaktykę raka piersi na pl. Teatralnym uczestniczki mogły wykonać badanie mammograficzne, usg, skorzystać z porad lekarzy i nauczyć się samobadania piersi.

"Dzisiejszy marsz to już tradycja - wpisał się on w październikowy krajobraz Warszawy" - powiedziała w sobotę prezes stowarzyszenia Amazonki Warszawa Centrum Elżbieta Kozik.

Przypomniała, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Podkreśliła też, że marsz ma zwrócić uwagę kobietom, ale także i ich partnerom, że warto badać piersi, gdyż wcześnie wykryta choroba znacznie zwiększa szanse na jej wyleczenie. "Należy uczyć się samobadania, by wiedzieć, jak je wykonywać dobrze - dziś będzie ku temu niepowtarzalna okazja" - podkreśliła. Dodała, że 80 proc. guzków wykrywanych jest przez same kobiety.

W marszu wzięło udział kilka tysięcy osób

W marszu, który wyruszył z Nowego Światu ok. godz. 13.00, wzięło udział kilka tysięcy osób. Większość z nich trzymała w ręku różowe baloniki, część osób miała też różowe kokardki. Pochodowi towarzyszyły m.in. motocyklistki ze Stowarzyszenia Amazons. Członkini stowarzyszenia Joanna Cichocka podkreśliła, że motocyklistki po raz 4. biorą udział w marszu. "W ten sposób możemy wesprzeć tę wspaniałą akcję informacyjną, akcję profilaktyki, akcję walki z rakiem piersi" - powiedziała.

Jedna z uczestniczek pochodu Renata Czarnecka podkreślała, że Marsz Różowej Wstążki jest świętem radości i optymizmu. "Jesteśmy bardzo wzruszone, że tutaj dotarłyśmy. Jechałyśmy całą noc z Lubina, żeby tu być" - powiedziała. "Jest świetnie. Uważam, że każdy, kto raz był, na pewno wróci" - podkreśliła.

Ok. godz. 14.00 marsz dotarł na Pl. Teatralny, gdzie w rozstawionych namiotach kobiety mogły skorzystać z konsultacji z lekarzem specjalistą, wziąć udział w warsztacie samobadania piersi, zrobić mammografię piersi i USG.W ocenie pielęgniarki Małgorzaty Rejent, która w ramach akcji na pl. Teatralnym uczyła kobiety samobadania piersi, nie jest ono trudne. "Najważniejsze, żeby badać się regularnie. Przy regularnym badaniu kobieta poznaje swoje piersi na tyle dobrze, że jest umie zauważyć każdą zmianę, jaka się pojawi" - zapewniła. "Ważne jest, żeby nie robić samobadania dwoma, trzema palcami - jak często robią to kobiety - ale całą dłonią. Ważne jest, by pierś zbadać dokładnie" - tłumaczyła.

Na pl. Teatralnym zaplanowano także Koncert Gwiazd, w którym mają wziąć udział m.in. piosenkarki Kasia Klich, Ania Wiśniewska i Małgorzata Ostrowska.

W Polsce co roku odnotowuje się ok. 14 tys. przypadków zachorowań na raka piersi

W Polsce co roku odnotowuje się ok. 14 tys. przypadków zachorowań na raka piersi. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny.

Jeszcze kilka lat temu ponad połowa chorych umierała. Przyczyną było najczęściej zbyt późne wykrycie choroby, wynikające z braku edukacji, strachu i niskiej świadomości kobiet co do ryzyka choroby. Choć badania epidemiologów potwierdzają, że odsetek umierających na raka piersi jest w ostatnich latach niższy, to kobiety wciąż często nie wiedzą, jak kontrolować swoje piersi, lekarze zaś unikają tego rutynowego badania.

Szacuje się, że na raka piersi zapada średnio 1 na 20 kobiet. Bardziej narażone na chorobę są kobiety, których bliskie krewne cierpiały na raka piersi; zaczęły miesiączkować przed 12. rokiem życia lub późno weszły w okres menopauzy (tj. po ukończeniu 50 lat); kobiety bezdzietne lub te, które urodziły pierwsze dziecko po trzydziestce; panie otyłe oraz te, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce.

Od marca 1998 r. firma Avon prowadzi w Polsce Wielką Kampanię Życia, której celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna i że one same powinny zadbać o swoje zdrowie.

Na świecie Wielka Kampania Życia trwa już od 55 lat, prowadzona jest w ponad 50 krajach, w których również organizowane są Marsze Różowej Wstążki.