Hiszpańska Gwardia Cywilna zatrzymała w miejscowości Buitrago koło Madrytu polskiego przedsiębiorcę budowlanego, Artura Z. K., oskarżonego o eksploatowanie swoich rodaków, których zatrudniał do pracy na budowach - poinformowały w środę źródła policyjne.

Według poszkodowanych - kilku murarzy, którym nie płacił - przedsiębiorca zmuszał groźbami i biciem do pracy 16 godzin na dobę, a także nie pozwalał pracownikom wychodzić z domu i kontaktować się z nikim na zewnątrz.

"Byli wystraszeni, kiedy z nimi rozmawialiśmy - powiedział policjant. - Jeden ze strachu odmówił złożenia zeznań. Bał się, gdyż przedtem "szef" mocno go pobił. Miał rany i sińce na całym ciele, a mimo to powtarzał, żebyśmy zostawili go w spokoju, że nie chce nikogo oskarżać".

Według policji, przedsiębiorcy, którego murarze nazywali "szefem", bali się wszyscy w środowisku polskim. Kilku murarzy, którzy odważyli się go zadenuncjować powiedziało, że jako zapłatę otrzymywali dziennie jedną kanapkę, karton wina i paczkę papierosów. Nie mogli uciec, gdyż od rana do nocy byli obserwowani i pilnowani.

Reklama

"Codziennie o 6 rano stawiał nas w rzędzie, rozdawał racje i wyznaczał obowiązki" - powiedział jeden z nich. - Zawsze pilnował nas, groził i bił bez powodu".

"Żyli i pracowali jak niewolnicy na polach bawełny" - skomentował hiszpański policjant. Jeden z murarzy zdołał jednak zbiec i schronił się w domu innego rodaka w Buitrago. Miał rany na głowie i sińce na całym ciele. Wtedy czterech innych murarzy zdecydowało się na złożenie zeznań przeciwko przedsiębiorcy.

Mężczyzna został oskarżony o handel ludźmi, ich nielegalne przetrzymywanie, poważne naruszenie prawa pracy, stosowanie gróźb i pobicia. Poszkodowani powrócili już do Polski dzięki pomocy Konsulatu RP w Madrycie.

Według policji, na skutek kryzysu gospodarczego w Hiszpanii znacznie wzrosła liczba przypadków eksploatacji pracowników, zwłaszcza imigrantów, którzy gotowi są zaakceptować każde warunki pracy, aby przeżyć.