Pakistan/ Prezydent zgodził się na przywrócenie szariatu w dolinie Swat

13 kwietnia 2009, 23:17 Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę

(prezydent podpisał zgodę)

13.4.Islamabad (PAP/AP) - Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari podpisał w poniedziałek zgodę na przywrócenie szariatu (prawa koranicznego) w dolinie Swat, na północnym-wschodzie kraju, w celu osiągnięcia pokoju z talibami.

Rzecznik Zardariego potwierdził, że nocą prezydent złożył swój podpis pod odpowiednim dekretem.

Wcześniej pakistańscy deputowani przyjęli rezolucję wzywającą pakistańskiego przywódcę do podpisania dokumentu. Prezydent zwlekał z decyzją, tłumacząc, że chciałby, aby najpierw w regionie zapanował pokój.

Rezolucję parlament przyjął jednogłośnie. Choć jak podaje agencja Associated Press, przynajmniej jedna partia ją zbojkotowała.

Rzecznik talibów groził parlamentarzystom sprzeciwiającym się porozumieniu.

W lutym delegacja prowincjonalnego rządu w północno-wschodnim Pakistanie i przywódcy religijni z doliny Swat sfinalizowali porozumienie o wprowadzeniu szariatu na tym terenie. Wcześniej "w geście dobrej woli" islamiści ogłosili dziesięciodniowy rozejm w dolinie.

Dolina Swat od lutego pozostaje pod rządami islamskich ekstremistów, którzy sami wprowadzili tam prawo koraniczne. Rząd Pakistanu zgodził się na taką sytuację w zamian za rozejm, który zakończył trwające 18 miesięcy walki. (PAP)

zab/ cyk/

3193 arch. int.
Źródło: PAP

Zobacz więcej

Proszę czekać...