Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

W informacji przekazanej w poniedziałek PAP przez biuro prasowe Episkopatu ks. Leszek Gęsiak przypomniał, że "każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną +kolędę+". Wyjaśnił, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie.

"W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele" – zauważył rzecznik Episkopatu.

Podkreślił, że w sprawie kolędy nie ma ogólnopolskich wytycznych. Zachęcił więc do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji.

Dodał również, że to samo tyczy się dyspens udzielanych przez księży biskupów od mszy św. w Uroczystość Bożego Narodzenia.

"Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji" – powiedział rzecznik Episkopatu.