Morderca francuskiego nauczyciela Samuela Paty'ego kontaktował się z mówiącym po rosyjsku dżihadystą w Syrii - poinformowało źródło blisko zaznajomione ze sprawą, na które powołuje się AFP. Na razie nie ujawniono tożsamości tego islamisty.
Reklama

Jak poinformował francuski dziennik "Le Parisien", dżihadysta, który został namierzony po adresie IP komputera, miał znajdować się w Idlibie na północnym zachodzie Syrii.

Abdullah Anzorow, 18-letni Czeczen urodzony w Moskwie, rozesłał 16 października na portalach społecznościowych wiadomość audio w - jak pisze AFP - łamanym rosyjskim, po umieszczeniu zdjęcia ściętego tego dnia nauczyciela historii Paty'ego w Conflans-Saint-Honorine w departamencie Yvelines w regionie paryskim.

W nagranej wiadomości z przytaczanymi określeniami z Koranu, które zostały sprawdzone przez śledczych, słychać jak napastnikowi brakuje tchu. Wyjaśnia, że "pomścił proroka" Mahometa, pokazując ściętego nauczyciela "w obraźliwy sposób".

Podczas swoich zajęć z wolności słowa Paty prezentował uczniom karykatury Mahometa.

"Bracia, módlcie się, aby Allah przyjął mnie jako męczennika" - powiedział zamachowiec, zgodnie z tłumaczeniem AFP.

Wiadomość ta została opublikowana i rozesłana na Instagramie. Towarzyszyły jej dwa wpisy mordercy (w tym jeden stanowiło zdjęcie ofiary), w których przyznał się do zabicia Samuela Paty'ego. Wiadomość zawiera również dwa rosyjskie słowa odnoszące się do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.

Wstępne śledztwo ustaliło już szybką islamistyczną radykalizację Abdullaha Anzorowa, który po zabójstwie nauczyciela został zastrzelony przez policję.