Sejm na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na środę i czwartek zajmie się projektem nowelizacji o ochronie zwierząt autorstwa PiS - przekazał we wtorek PAP wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W środę Sejm zbiera się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie; do czasu nadania depeszy na stronie izby nie było zamieszczonego harmonogramy obrad.

PAP zapytała Terleckiego, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie procedowany projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt. "Tak, będzie" - przekazał PAP Terlecki.

Projekt otrzymał już numer druku i został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, który został w piątek złożony w Sejmie, zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, dopuszcza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, wprowadza kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, zabrania trzymania psów na łańcuchach oraz zakłada utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

W ubiegłym tygodniu prezes PiS oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. Wyraził też nadzieję na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie.

W poniedziałek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski przyznał, że projekt ten nie jest elementem rozmów koalicyjnych, a PiS liczy na ponadpartyjną solidarność. Według Sobolewskiego, marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) "ma podobne zdanie w kwestii ochrony zwierząt" jak PiS.