Liczba dzieci w Japonii spada nieprzerwanie od 39 lat. 1 kwietnia było ich 15,12 mln, czyli o 200 tys. mniej niż przed rokiem i najmniej, odkąd dostępne są statystyki – wynika z danych MSW. Media przytaczają je we wtorek z okazji japońskiego Dnia Dziecka.

Liczba dzieci zmniejsza się, mimo że władze od lat podejmują wysiłki, by powstrzymać spadek liczby mieszkańców i starzenie się społeczeństwa – zauważa japońska agencja prasowa Kyodo.

W przytaczanych statystykach za dzieci uznaje się osoby poniżej 15. roku życia. Ich liczba była w kwietniu najniższa od 1954 roku, od kiedy dostępne są porównywalne dane – przekazała Kyodo.

Odsetek dzieci w społeczeństwie Japonii zmniejszył się w tym roku po raz 46. z rzędu i osiągnął rekordowo niską wartość 12 proc. - podała publiczna stacja NHK. Natomiast aż 28,6 proc. Japończyków to osoby po 64. roku życia.

Reklama

Liczba mieszkańców Japonii zmniejsza się od 13 lat, ale rekordowy spadek odnotowany w ubiegłym roku był większy od przewidywań – informował w grudniu dziennik „Asahi Shimbun”, przytaczając szacunki ministerstwa zdrowia.

Według nich w 2019 roku w Japonii urodziło się tylko ok. 864 tys. dzieci, najmniej od 1899 roku, gdy resort zaczął zbierać takie dane. Według ministerstwa spadek wynikał głównie ze zmniejszenia się liczby mieszkańców w wieku reprodukcyjnym.

W 2019 roku zmarło natomiast 1,376 mln osób – najwięcej w powojennej Japonii. Przełożyło się to na rekordowy spadek liczby mieszkańców kraju o ok. 512 tys. osób.

Spadek bezwzględnej liczby urodzin poniżej poziomu z 1899 roku jest tym bardziej wyraźny, jeśli weźmie się pod uwagę, że Japonia miała wtedy ok. trzy razy mniej mieszkańców niż 126 mln w roku 2019 – zauważa amerykańskie radio NPR.

Według tej stacji spadająca liczba urodzin wynika również z japońskiej kultury, w której kobietom ciężko jest jednocześnie pracować zawodowo i wychowywać dzieci. Młodsze pokolenia kobiet coraz częściej wybierają dalszą pracę, zamiast wyjścia za mąż, rodzenia dzieci i porzucania kariery.

Premier Japonii Shinzo Abe zapowiadał działania na rzecz powstrzymania spadku liczby urodzin, m.in. poprzez podniesienie statusu kobiet w społeczeństwie i zwiększenie liczby ośrodków dziennej opieki nad dziećmi. Wysiłki te nie odwróciły jednak jak dotąd trendu spadkowego – pisze Kyodo.