Nie ma planów zamknięcia warszawskiego metra - zapewnił w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że samorządowcy robią wszystko, aby zabezpieczyć miasta przed epidemią.

Prezydent stolicy w rozmowie z portalem Onet zauważył, że liczba osób korzystających w ostatnich dniach z komunikacji miejskiej znacznie się zmniejszyła. "W tej chwili mamy obłożenie na poziomie 30 proc. Warszawiacy w dużej części zostają w domu. Dlatego jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej. W tej komunikacji można zachować odpowiedni dystans" - dodał.

Trzaskowski zapewnił też, że warszawski magistrat nie planuje zamknięcia metra. Zaznaczył przy tym, że komunikacja normalnie funkcjonuje. Przypomniał, że od poniedziałku warszawski transport miejski będzie kursował według rozkładu weekendowego

Prezydent Warszawy zapewnił też, że samorządowcy robią wszystko, żeby zabezpieczyć swoje miasta przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Wskazał, że władze stolicy przygotowują stołeczne szpitale, wyposażając je m.in. w odpowiedni sprzęt.

Trzaskowski podkreślił przy tym, że sytuacja budżetów większości miast i gmin jest bardzo trudna. Zwrócił uwagę, że w związku z sytuacją epidemiczna wpływy do budżetów samorządów zmniejszą się znacznie m.in. o podatek CIT. Zaapelował też do rządu o objęcie pomocą jednostek samorządu terytorialnego rządowym pakietem pomocy.

"Jeżeli rząd pomaga wszystkim przedsiębiorcom i próbuje ratować gospodarkę, to myślę, że mógłby wykonać też gest w stosunku do samorządowców. W końcu razem staramy się opanować tę epidemię" - oświadczył.