Większość spraw w urzędach można załatwić online; w większości przypadków wymaga to posiadania profilu zaufanego lub innego środka identyfikacji elektronicznej, np. dowodu z warstwą elektroniczną - powiedział w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Reklama

"Chcę przypomnieć, że wszystkie sprawy można dzisiaj przynajmniej zainicjować, jeśli nie w całości zrealizować przez internet. Najbardziej popularną i najprostszą usługą jest możliwość wysłania pisma ogólnego do urzędu, czyli dowolnego pisma, które możemy podpisać profilem zaufanym, dołączyć do niego różnego rodzaju załączniki, zeskanowane pisma. Wszystkie urzędy mają obowiązek tego typu korespondencję przyjąć" - mówił minister na piątkowej konferencji prasowej.

Dodał, że jeśli ktoś w jakiej sprawie ma obawy dotyczące mijającego terminu, zawsze może wnioskować o jego wydłużenie.

"Jeszcze raz podkreślam: większość spraw można dzisiaj załatwić drogą online (...) w większości przypadków wymaga to posiadania profilu zaufanego lub innego środka identyfikacji elektronicznej. Przypomnę, że takim środkiem jest także dowód z warstwą elektroniczną oraz mojeID oferowane przez Bank PKO BP" - wskazał Zagórski.

Jak dodał, jeżeli ktoś nie posiada profilu zaufanego, można go założyć poprzez bankowość elektroniczną.