Niemal 30 osób, wszyscy pasażerowie autobusu, który w czwartek rano przyjechał z Niemiec do Poznania, zostaną poddani kwarantannie – powiedział w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

„Dzisiaj rano przyjechał do Poznania autobus z Niemiec, z Dortmundu. Z naszych informacji wynika, że w Słubicach dosiadła się jedna osoba, która zaczęła mieć objawy, które występują przy koronawirusie” – poinformował w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski

Jak dodał, autokar w eskorcie policji podjechał do szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej.

„Ta osoba, która miała objawy, została zabrana na obserwacje, a z tego co wiem, mam ostatnią informację od pana wojewody i powiatowego inspektora sanitarnego, wszyscy pasażerowie pojadą na kwarantannę” – podkreslił Solarski.

Dodał, że autobusem podróżowało niemal 30 osób.

Kwarantanną mają zostać także objęci niektórzy pracownicy miejskiej spółki Aquanet, w której zatrudniony jest mężczyzna, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem.

„Prezes spółki Aquanet, jak tylko dowiedział się, że małżonka pracownika jest zrażona koronawirusem - prewencyjnie nakazał domową kwarantannę wszystkim osobom, które miały jakikolwiek kontakt, z tym - jak się później okazało - zarażonym, jeszcze zanim były wyniki. Chodzi o to, żeby ci pracownicy nie przychodzili do pracy, zostali w domu” – powiedział Solarski.

W czwartek władze miasta Poznania poinformowały, że w poznańskim szpitalu zmarła 57-letnia kobieta zakażona koronawirusem; to pierwsza ofiara śmiertelna SARS-Cov-2 w Polsce.

57-latka była pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której – w poniedziałek - potwierdzono zakażenie SARS-Cov-2. Kobieta przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Od początku jej stan był ciężki; miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

Zmarła kobieta w ostatnim czasie nie była za granicą i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19. Według wstępnych ustaleń kilkanaście dni temu miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch.

Według ostatnich danych w Wielkopolsce na obserwacji w szpitalu przebywa 16 osób. W całym regionie z powodu koronawirusa kwarantanną objęto 89 osób, zaś 717 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.