Rolf Nikel opublikował na Twitterze zdjęcia ambasady w Warszawie i niemieckich konsulatów generalnych we Wrocławiu, w Krakowie, Opolu i w Gdańsku z opuszczonymi flagami Niemiec i Unii Europejskiej.

"80 lat temu z Niemiec wyszła straszliwa wojna, za której zbrodnie my, Niemcy, pozostaniemy odpowiedzialni na zawsze. Chylimy czoła przed milionami ofiar. Na znak wstydu i bólu wszystkie niemieckie placówki dyplomatyczne opuściły dziś flagi do połowy masztu" - napisał ambasador.

W niedzielę mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Centralne obchody rocznicy odbędą się w południe w Warszawie, na pl. Piłsudskiego. Obecność na uroczystości potwierdziło 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.

W obchodach uczestniczyć będą m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, wiceprezydent USA Mike Pence, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Czech Milosz Zeman, Litwy Gitanas Nauseda, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Węgier Janos Ader.(PAP)