USA poinformowały w piątek o nałożeniu sankcji na 14 osób i 17 innych podmiotów związanych z działającą na rzecz irańskiego ministerstwa obrony Organizacją Innowacji Obronnych i Badań (SPND), która według nich wspiera w irański program nuklearny.

Wśród objętych sankcjami jest grupa Szahida Karimiego, która na rzecz SPND zajmuje się pracą nad pociskami i projektami związanymi z ładunkami wybuchowymi, a także cztery osoby związane z tą grupą - poinformowało w wydanym oświadczeniu amerykańskie ministerstwo skarbu. Nałożono je także na inne grupy podległe SPND, jej pracowników oraz współpracujące z nią firmy. Sankcje przewidują zamrożenie wszystkich aktywów, które w USA mają objęte nimi osoby i podmioty, a także zakazują amerykańskim podmiotom jakichkolwiek relacji z nimi.

"Amerykański rząd podejmuje decydujące działania przeciwko aktorom związanym na wszystkich szczeblach z Organizacją Innowacji Obronnych i Badań (SPND), która wspiera sektor obronny irańskiego reżimu" - oświadczył minister skarbu Steven Mnuchin.

Reklama

"Stany Zjednoczone będą kontynuować wywieranie maksymalnej presji na irański reżim, używając wszystkich narzędzi gospodarczych, aby powstrzymać Iran przed rozwijaniem broni masowego rażenia. Każdy, kto współdziała generalnie z irańskim przemysłem obronnym, a z SPND w szczególności, ryzykuje zawodową, osobistą i finansową izolację" - napisano w oświadczeniu.

W czwartek najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział, że pomimo presji ze strony USA i ich sojuszników, by zatrzymać irański program rakietowy, Teheran jest zdeterminowany, by zwiększyć swoje możliwości obronne.

Administracja Donalda Trumpa w maju zeszłego roku wypowiedziała umowę, na mocy której Iran w zamian za zniesienie sankcji zgodził się na zamrożenie swojego programu nuklearnego. Według prezydenta USA, Teheran łamał jej postanowienia, a poza tym umowa nie powstrzymywała Iranu przed rozwojem technologii rakietowych czy podsycaniem konfliktów w regionie.