Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało PiS z poparciem 45,38 proc. i zdobyło 27 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z 38,47 proc. i wprowadzi do PE 22 europosłów. Próg wyborczy przekroczyła też Wiosna Roberta Biedronia z 6,06 proc. głosów zdobywając 3 mandaty.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego. Do PE reprezentantów nie wprowadziły: Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy z poparciem 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc. oraz Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej - 1,24 proc.

Wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego przedstawiła w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.

Frekwencja w eurowyborach wyniosła 45,68 proc. Najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu warszawskim - 60,37 proc., zaś najniższą w okręgu warmińsko-mazursko podlaskim - 38,93 proc.

Liczba głosów nieważnych wyniosła 0,82 proc. ogólnej liczby głosów. Najczęściej nieważność głosów powodowało: postawienie znaku X przy nazwisku dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list; niepostawienie znaku X obok żadnego nazwiska; postawienie znaku X wyłącznie koło nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona.

PiS uzyskało większą od Koalicji Europejskiej liczbę mandatów do PE w sześciu okręgach wyborczych, w dwóch przewagę uzyskała Koalicja Europejska, a w pięciu między dwoma głównymi komitetami doszło do remisu.

W okręgu nr 1 obejmującym województwo pomorskie, Koalicja Europejska zdobyła dwa mandaty, obejmą je Magdalena Adamowicz oraz Janusz Lewandowski. Na Pomorzu z ramienia PiS mandat obejmie Anna Fotyga.

W okręgu nr 2 obejmującym województwo kujawsko pomorskie z list Koalicji Europejskiej mandat zdobył Radosław Sikorski; z list PiS - Kosma Złotowski.

W okręgu nr 3 na Warmii, Mazurach i Podlasiu dwa mandaty zdobył PiS, obejmą je Krzysztof Jurgiel i Karol Karski. Z list Koalicji Europejskiej mandat zdobył Tomasz Frankowski.

Z okręgu nr 4 obejmującego Warszawę do europarlamentu trafi trzech deputowanych Koalicji Europejskiej - Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner oraz Andrzej Halicki. PiS zdobył w stolicy dwa mandaty - dla Jacka Saryusz-Wolskiego i Ryszarda Czarneckiego. Z kolei z list Wiosny mandat zdobył Robert Biedroń.

W okręgu nr 5 obejmującym Mazowsze dwa mandaty zdobył PiS - obejmą je Adam Bielan, Zbigniew Kuźmiuk. Jeden mandat trafił do Koalicji Europejskiej, obejmie go Jarosław Kalinowski.

Z okręgu nr 6 obejmującego województwo łódzkie do PE trafi dwóch reprezentantów PiS - Witold Waszczykowski i Joanna Kopcińska, a jeden reprezentant Koalicji Europejskiej - Marek Belka.

W okręgu nr 7 w Wielkopolsce dwa mandaty zdobył PiS - Zdzisław Krasnodębski i Andżelika Możdżanowska. Również dwa mandaty trafiły do Koalicji Europejskiej - Ewa Kopacz i Leszek Miller. Z wielkopolskich list Wiosny do PE trafi Sylwia Spurek.

W okręgu nr 8 na Lubelszczyźnie z list PiS mandat zdobyły Elżbieta Kruk i Beata Mazurek, a z list Koalicji Europejskiej - Krzysztof Hetman.

Okręg nr 9 ma Podkarpaciu w PE reprezentować będą - z list PiS - Tomasz Poręba i Bogdan Rzońca, a z list Koalicji Europejskiej Elżbieta Łukacijewska.

W okręgu nr 10 obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie PiS zdobył 4 mandaty - Beata Szydło, Patryk Jaki, Ryszard Legutko i Dominik Tarczyński. Koalicja Europejska zdobyła dwa mandaty - obejmą je Róża Thun oraz Adam Jarubas.

Z okręgu nr 11 na Śląsku mandat obejmą z list PiS: Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski oraz Izabela Kloc. Z list Koalicji Europejskiej: Jerzy Buzek, Marek Balt, Jan Olbrycht, a z list Wiosny - Łukasz Kohut.

W okręgu nr 12 obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie mandat zdobyli z PiS: Anna Zalewska i Beata Kempa, a z Koalicji Europejskiej - Janina Ochojska-Okońska i Jarosław Duda.

W okręgu nr 13 obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie z list PiS mandat uzyskali: Joachim Brudziński i Elżbieta Rafalska, a z Koalicji Europejskiej - Bogusław Liberadzki i Bartosz Arłukowicz.

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybraliśmy 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

Jednak w związku z tym, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej, na początku lipca, Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty, w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Posłem, który do czasu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nie obejmie swojego mandatu jest Dominik Tarczyński (PiS).

Jak przypominała na konferencji prasowej szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak do tego czasu Tarczyński nie straci funkcji posła.

P.o. szefa PKW Wiesław Kozielewicz podkreślił z kolei, że kwestię, czy Tarczyński będzie pobierał dietę europosła muszą określić przepisy unijne.