Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini zażądała w czwartek od władz Wenezueli natychmiastowego uwolnienia trzech dziennikarzy hiszpańskiej agencji EFE, którzy zostali aresztowani w środę w Caracas.

"Ze swojej strony wyraźnie wzywam do natychmiastowego uwolnienia waszych kolegów, uwięzionych w Caracas - powiedziała Mogherini dziennikarzom w Bukareszcie. - Jesteśmy przekonani, że wszyscy dziennikarze powinni móc wykonywać swoje obowiązki zgodnie z prawem".

W środę aresztowani zostali hiszpański reporter, kolumbijski kamerzysta i kolumbijski fotograf oraz wenezuelski kierowca pracujący dla agencji EFE. Dzień wcześniej w Wenezueli zostali zatrzymani dwaj francuscy dziennikarze pracujący dla prywatnej telewizji TMC i do tej pory nie ma o nich wieści.

Do aresztowań zagranicznych dziennikarzy doszło na krótko przed nowym protestem zorganizowanym na wezwanie wenezuelskiej opozycji, która domaga się utworzenia rządu tymczasowego i organizacji wolnych wyborów powszechnych.

Wcześniej w czwartek Mogherini została wezwana przez Parlament Europejski do uznania przywódcy opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju. PE opowiedział się po stronie Guaido w rezolucji przyjętej 439 głosami za, przy 104 przeciw i 88 wstrzymujących się.