Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził w rozmowie z PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze z katowickiej delegatury CBA.

Trzej zatrzymani są przedsiębiorcami z Warszawy, Krakowa i y woj. śląskiego. Przeszukano ich miejsca zamieszkania i siedziby firm. Trafią teraz do Katowic do nadzorującego śledztwo CBA Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

To nowy wątek śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku, finansowanych ze środków publicznych i europejskich – wyjaśnił Brodowski. Śledztwo dotyczy m.in. nieprawidłowości przy budowie za 17,5 mln zł nowej siedziby mysłowickiej PSP, w którym zarzuty usłyszał b. komendant miejski tej jednostki i członek komisji przetargowej – ekspert spoza straży pożarnej.

Reklama

W innym wątku w 2017 r. zatrzymano pięć osób podejrzewanych o nieprawidłowości przy wyburzeniu kamienicy w centrum Katowic i wybudowaniu nowej w celach komercyjnych. Przy tej inwestycji wykorzystane miały zostać środki publiczne z programu operacyjnego "Jessica" dla trwałych inwestycji na obszarach miejskich.

Śledczy zapewniają, że ta wielowątkowa sprawa nadal będzie się rozwijać i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. (PAP)

Autor: Aleksander Główczewski