Zobowiązuję się, iż wizy zostaną zniesione do końca przyszłego roku - zapewniła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w wywiadzie, który ma zostać opublikowany w całości w poniedziałkowym wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”.

"Wszystko idzie w tej sprawie w dobrym kierunku" - powiedziała Georgette Mosbacher. "Jesteśmy bardzo blisko celu. Jestem przekonana i wiem, że damy radę. (...) zobowiązuję się, iż wizy zostaną zniesione do końca przyszłego roku" - stwierdziła Mosbacher.

Przyznała, że oczywiście za zniesienie wiz odpowiada Kongres, istnieje kilka prawnych obostrzeń, które muszą zostać spełnione. "Zarówno prezydent (USA Donald) Trump, jak i (prezydent Polski Andrzej) Duda – a rozmawialiśmy na ten temat – chcą, aby tak się stało" - wskazała Mosbacher.

Przypomniała, że pewne kroki zostały już poczynione, ze strony obu państw zawiązano grupy zadaniowe, które pracują nad kwestią wizową. Ambasador mówi, że została stworzona „mapa drogowa”, z konkretnymi datami i punktami do wykonania. "Jedyna rzecz, jakiej oba rządy nie są w stanie kontrolować, to konieczność zejścia Polski poniżej progu 3 proc. odrzucenia wniosków wizowych" - dodała.