Minister ds. europejskich Konrad Szymański nie weźmie udziału w poniedziałkowej Radzie ds. Ogólnych, na której jego odpowiednicy kolejny raz mają zajmować się Polską. Zastąpi go stały przedstawiciel RP przy UE – podały służby prasowe polskiego przedstawicielstwa.

Będzie to pierwszy przypadek, gdy Szymański nie weźmie udziału w posiedzeniu Rady ds. Ogólnych, gdy jednym z punktów obrad jest sprawa Polski. Do tej pory odbyły się dwa wysłuchania i dyskusja w ramach informacji bieżącej, na poniedziałek również przewidziana jest informacja bieżąca, m.in. z wystąpieniem wiceszefa KE Fransa Timmermansa.

Zamiast wiceszefa MSZ na posiedzeniu Polskę będzie reprezentował ambasador Andrzej Sadoś. W programie spotkania poza kwestią praworządności w Polsce ma być poruszony również temat sytuacji na Węgrzech oraz omawiany stan negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

16 października na spotkaniu ministrów ds. spraw europejskich w Luksemburgu punkt programu zaplanowany jako informacja na temat bieżącej sytuacji w Polsce w kontekście praworządności przekształcił się w debatę, w której głos zabrało 11 państw członkowskich.