Niemieckie obozy zagłady reprezentują najmroczniejsze akapity historii niemieckiej; bierzemy odpowiedzialność za okrucieństwa, które zostały dokonane na Polakach i Żydach - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

W poniedziałek w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia odbywa się spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa.

Maas na wspólnej konferencji prasowej odniósł się do miejsca, w którym odbyło się jego spotkanie z Czaputowiczem. "To ma związek z moim życzeniem, aby być dzisiaj rano w Auschwitz. Odpowiedzialność zaczyna się od upamiętnienia. To było dla mnie bardzo wielkim życzeniem, aby odwiedzić obóz zagłady. To dotyczy mnie, nie tylko jako federalnego ministra spraw zagranicznych, tylko jako obywatela" - mówił.

Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że była to dla niego bardzo emocjonująca wizyta i poruszający moment. "Auschwitz Birkenau, niemieckie obozy zagłady reprezentują najmroczniejsze akapity historii niemieckiej. Za to przejmujemy odpowiedzialność: za te okrucieństwa i okropności, które zostały dokonane na Żydach, Polakach" - mówił Maas.

"Wszystkie cierpienia, które zostały zadane Polakom ze strony Niemiec, a także ludziom z innych krajów, to jest kwestia, która dla nas będzie odgrywała ważną rolę zawsze. Ta odpowiedzialność będzie dla nas zawsze ważna" - podkreślił.