Economicus 2018, ósma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych publikacji nominowanych w kategorii książka promująca wiedzę ekonomiczną napisana przez polskiego autora. Zwycięzcę poznamy podczas Gali Economicus 25 maja
„Ekskrement szatana” to tylko jedno z określeń, jakich ropa naftowa dorobiła się w czasie swojej burzliwej, choć nie tak długiej historii. Jej początki sięgają 1852 r., kiedy Abraham Schreiner przyniósł próbki oleju ziemnego do lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą. Dziś ropa jest jak stara bogaczka – wciąż potężna, ale jednocześnie zmęczona życiem. Liczymy się z nią, bo w końcu na każdym kroku mamy do czynienia z produktami i usługami, których bez Jej Wysokości Ropy by nie było. Ale jednocześnie coraz chętniej zerkamy na boki, wypatrując następcy tronu. Dlaczego poszukujemy alternatywy? Czy źle nam z tym panowaniem ropy? Trochę źle. Przecież dobrze wiemy, że jej fortuna nie jest i nigdy nie była czysta. I nie chodzi tu tylko o kolor samego surowca, lecz o ilość nieszczęść, które ropa światu przyniosła.
To opowieść o reorientacji zglobalizowanego świata, która sprawia, że polska peryferyjność staje się peryferyjnością zapośredniczoną (zyskujące coraz większe znaczenie Południe poznajemy poprzez Zachód), na co nakłada się rewolucja urbanizacyjna (połowa populacji Ziemi już mieszka w miastach). Pobłocki zabiera nas w podróż po drogach i bezdrożach kapitalizmu. Pisze o finansjalizacji, długu i neoliberalnym ekonomicznym okultyzmie. Cofamy się do X w. i ze zgrozą odkrywamy (ponoć wśród historyków od dawna to wiadomo), że założyciel państwa Polan Mieszko I zbudował je na handlu niewolnikami. Taki był sens jego „jednoczenia” ziem polskich. Łapał niewolników i sprzedawał ich do krajów Orientu. Na koniec trafiamy z powrotem w XXI w. z jego nierównościami i zjawiskiem nowego feudalizmu.