Do końca kwietnia złożymy projekt ustawy oddzielającej Kościół od państwa - zapowiedziała w piątek pełnomocniczka komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" Barbara Nowacka.

Nowacka zapowiedziała w TVN24, że do końca kwietnia Inicjatywa Polska we współpracy z Kongresem Świeckości złoży projekt ustawy oddzielającej Kościół od państwa.

W rozmowie z PAP poinformowała, że projekt ten będzie dotyczył m.in. finansowania religii w szkołach, świeckości urzędów, czy też "regulacji spraw gospodarczych dotyczących Kościoła". Dodała, że prawdopodobnie poruszona zostanie też kwestia opodatkowania Kościoła.

Reklama

"Projekt ten złożymy w porozumieniu z różnymi organizacjami. Na pewno będą to ludzie z Inicjatywy Polskiej i Kongresem Świeckości oraz wiele innych organizacji zajmujących się świeckim państwem, już jesteśmy z nimi porozumieni" - zaznaczyła Nowacka. "Do końca kwietnia wszystko będzie wiadomo" - dodała.

Inicjatywa, o której poinformowała Nowacka ma związek z protestem środowisk lewicowych i feministycznych wobec procedowanego w Sejmie obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję", który nowelizuje ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Projekt ten znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

Reklama

W poniedziałek pozytywnie go zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Następnie projektem miała się zająć sejmowa komisja polityki społecznej i rodzinnej, jednak jej posiedzenia zostały odwołane.

O przyspieszenie prac nad projektem apelowali m.in. jego autorzy oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego; jego odrzucenia domagały się środowiska lewicowe i feministyczne. Na piątek zapowiedziano w Polsce "czarne protesty" w związku z planami zaostrzenia prawa aborcyjnego; swoje poparcie dla obywatelskiego projektu demonstrują zaś środowiska pro-life organizując "biały piątek".

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.