We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie i powołanie ministrów; wręczyłem dokument szefowej Kancelarii Prezydenta - poinformował we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

"Dziś rano Premier @MorawieckiM podpisał wniosek do PAD o odwołanie i powołanie ministrów. 7.30 wręczyłem dokument szefowej KPRP H. Szymańskiej. #rekonstrukcja" - napisał na Twitterze Dworczyk.

Dworczyk poinformował również PAP, że we wtorek, o godz. 13.30. odbędzie się pierwsze posiedzenie rządu Morawieckiego w nowym składzie. Szef Kancelarii Premiera dodał, że planowane na wtorek posiedzenie rządu o godz. 10. zostało odwołane. W tej chwili - jak dodał - ministrowie są informowani o zmianie.

Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

"Tak naprawdę to dzisiaj powstaje rząd Mateusza Morawieckiego, to od dzisiaj tak naprawdę zaczyna się odliczanie, te pierwsze sto dni; ruszamy o 13.30." - powiedział Dworczyk w TVP Info.

Pytany, na ile Rada Ministrów - po rekonstrukcji - będzie "autorskim" rządem Morawieckiego, Dworczyk podkreślił, że "każdy rząd jest wynikiem pewnego dialogu". "Pomysły są oczywiście autorskie, decyzje ostateczne należą do premiera, ale te decyzje są wypracowywane w dialogu ze ścisłym kierownictwem politycznym oraz w rozmowie z prezydentem" - dodał szef KPRM.

Dworczyk dopytywany, czy zmiany w rządzie będą zaskakujące, ocenił: "Dla wielu osób - nawet śledzących dosyć uważnie życie polityczne naszego kraju - jakieś zaskoczenia mogą się zdarzyć". Według niego, "to chyba dobrze", gdyż - jak zauważył - "życie jest dziedziną dynamiczną, w związku z tym różnego rodzaju zmiany - nawet takie, których byśmy się nie spodziewali - często przynoszą dobre efekty".

Szef Kancelarii Premiera podkreślił również, że rząd Morawieckiego, to rząd "kontynuacji" i konsekwentnej realizacji programu PiS, ale z drugiej strony - jak wskazał - "rusza nowe otwarcie, nowa dynamika, nowe priorytety".

We wtorek, o godz. 12 - jak poinformowała prezydencka kancelaria - prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokona zmian w składzie Rady Ministrów.