Macierewicz wyjaśnił w sobotę w TVP Info, że odznaczone dostaną "nie tylko poszczególne osoby, nie tylko ci, którzy zostali zamordowani, ale cała Kopalnia Wujek, bo to był czyn całej załogi".

"Cała Kopalnia Wujek jest symbolem oporu i walki o niepodległość Polski. Dlatego też cała Kopalnia Wujek została odznaczona przez Ministerstwo Obrony Narodowej medalem za działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, za działanie na rzecz walki o niepodległość Polski - złotym medalem obrony kraju i obrony narodu polskiego" - powiedział.

Dodał, że taki sam medal zostanie przyznany Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej z walkę w 1970 r. "Bo te powstania, zarówno grudniowe z roku 1970, jak i walka w okresie stanu wojennego, to był ciąg działań, ciąg zwycięstw w walce o niepodległość Polski" - powiedział minister.

Reklama

Rzeczniczka prasowa MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz podała w sobotę w komunikacie, że szef MON Antoni Macierewicz, "w uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju i walki o niepodległość Polski, podjął decyzję o odznaczeniu medalem +Za Zasługi Dla Obronności Kraju+ Kopalni Węgla Kamiennego +Wujek+". (PAP)

Autor: Marcin Musiał