Kanclerz Angela Merkel, przewodniczący SPD Martin Schulz i szef bawarskiej CSU Horst Seehofer postanowili podczas spotkania z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem podjąć rozmowy o koalicji rządowej - podał w piątek "Bild".

Liderzy trzech partii uzgodnili, że Schulz zaproponuje gremiom kierowniczym swojej partii podjęcie rozmów. Zarząd partii zdecyduje o projekcie uchwały w tej sprawie, który ma zostać zgłoszony na rozpoczynającym się w czwartek zjeździe SPD.

Jeżeli zjazd przyjmie uchwałę, pierwsza tura rozmów koalicyjnych, lub nawet dwie, mogą odbyć się przed świętami Bożego Narodzenia - pisze "Bild". Z informacji tabloidu wynika, że podczas spotkania u prezydenta nie poruszono kwestii merytorycznych.

Na spotkaniu w czwartek wieczorem z liderami CDU, CSU i SPD - Angelą Merkel, Horstem Seehoferem i Martinem Schulzem - prezydent przekonywał do podjęcia rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu. Steinmeier chce uniknąć przedterminowych wyborów, które mogłyby wzmocnić prawicowo-populistyczną Alternatywę dla Niemiec (AfD).

Jeżeli chadekom nie uda się zawrzeć koalicji z SPD, Merkel będzie musiała utworzyć rząd mniejszościowy lub zgodzić się na przedterminowe wybory.