Kaleta mówił w czwartek w Radiu Dla Ciebie, że sprawa kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 jest "o tyle symboliczną, co z perspektywy opinii publicznej - jej zainteresowania przez lata tą sprawą - można powiedzieć najważniejszą, nieodkrytą". Dodał, że "od 11 lat rozmawia się w różnych okresach o sprawie Noakowskiego 16, ona wraca jak bumerang, ona wraca przy okazji różnego rodzaju referendach, wyborach i była niewyjaśniona".

Kaleta przypomniał, że tą sprawą od poniedziałku będzie zajmowała się komisja weryfikacyjna. "W poniedziałek-wtorek wszyscy będą mogli poznać prawdę o tym, jak rodzina Waltzów dochodziła do reprywatyzacji, jak rodzina Waltzów wzbogaciła się na reprywatyzacji" - mówił. Dodał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana na przesłuchanie w roli świadka w sprawie kamienicy przy ul. Noakowskiego, ponieważ - oprócz pełnienia funkcji prezydenta Warszawy - "jednocześnie jest żoną i matką osób, które uzyskały na reprywatyzacji Noakowskiego 16 poważne korzyści".

Dopytywany, jakimi sprawami komisja weryfikacyjna zajmie się w przyszłości, Kaleta wyjaśnił, że "praca komisji prowadzi do nowych odkryć". "Odkryłem ostatnio sprawę, w której, zgodnie z audytem ratusza, była taka nieruchomość, którą miasto zreprywatyzowało na osobę, która nie żyje, a reprezentował tę osobę kurator, który również już nie żył" - poinformował.

Reklama

Dodał, że nieruchomość "odebrała" osoba "podstawiona", posiadająca to samo imię i nazwisko "jak osoba wskazana w decyzji, która nie żyła". Według informacji Kalety w momencie, kiedy urzędnicy zdecydowali się wycofać decyzję o reprywatyzacji tej nieruchomości, "to w międzyczasie sprzedano nieruchomość i postawiono na niej nowoczesny wieżowiec". Dopytywany, czy komisja weryfikacyjna zajmie się tą sprawą, Kaleta wyjaśnił, że obecnie komisja pozyskuje dokumenty dotyczące tej reprywatyzacji. "Będziemy chcieli się prawdopodobnie nią zająć" - dodał.

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do Siennej 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70, o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad, a także o przyznaniu spadkobiercom praw nie tylko do Poznańskiej 14, ale też Marszałkowskiej 43 oraz Nowogrodzkiej 6a (kamienic z lokatorami). Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sąd administracyjny.

W ubiegłym tygodniu członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy Jan Mosiński (PiS) poinformował PAP, że 4 grudnia odbędzie się rozprawa w sprawie kamienicy Waltzów przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie.

"To jest słynna kamienica Waltzów, którą mąż pani prezydent otrzymał w darze od wujka, wcześniej zakupioną od +szmalcownika+" - zaznaczył poseł. Jak zapowiedział, decyzja w sprawie kamienicy zostanie wydana przez komisję do końca grudnia 2017 r.(PAP)