"Uprzejmie informujemy, iż w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie" - tej treści komunikat, podpisany przez rzeczniczkę resortu ppłk Annę Pęzioł-Wójtowicz pojawił się na stronie internetowej MON.

"Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich." - czytamy.

Reklama

"Wyrażamy przy tym przekonanie, iż mianowania generalskie mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie. Nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach" - napisała w komunikacie ppłk Pęzioł-Wójtowicz.

Spór o nominacje generalskie wybuchł tuż przed Świętem Wojska Polskiego, gdy Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że Andrzej Duda nie wręczy w dniu święta nominacji generalskich. W komunikacie podkreślono wówczas, że "w ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".